Advent a Vánoce na Plzeňsku přiblíží nová výstava v Plzni
2. 12. 2010 – 11:01 | Cestování | red | Diskuze:

Zvyky staré 100 až 150 let vážící se k adventu a Vánocům na Plzeňsku přibližuje ode dneška nová výstava v Plzni. Do národopisného muzea zve na exponáty spojené s lidovými zvyky.
Ukazuje například staré formy na cukroví, otočný hrající stojan na stromek, zachycuje takzvané dračky a přástky, ale popisuje třeba také obchůzky Lucie neboli zvyk spojený s bíle oděnou postavou, jež s nožem v ruce děsila děti. Novinářům to dnes řekla kurátorka výstavy Jana Slámová.
"Chceme představit obyčeje v Plzni a okolí koncem 19. a na počátku 20. století a současně také poodhalit rozdíl mezi životem ve městě a na venkově," uvedla. K vidění jsou například dřevěné formy z 19. století na výrobu perníku, jež používali profesionální perníkáři. Cukrovinky nabízeli na předvánočním neboli Mikulášském jarmarku, jenž se v Plzni konal na mnohem větší ploše než nyní. "Pro Plzeň byl typický.
Plné trhovců a stánkařů byly kromě náměstí také téměř všechny ulice v okolí centra," přiblížila Slámová. Drobné vánoční cukroví, jaké známe dnes, se v minulosti na venkově vůbec nedělalo, místo něj se pekly koláče, vánočky a podobně. "Naopak ve městě se tato tradice postupně ujímala už v 19. století," dodala kurátorka. Klasický vánoční strom, jenž zdobí centrální náměstí v Plzni, se staví od roku 1925.
Děsivá Lucie
V minulosti se mu říkalo Strom republiky. Typické pro západní Čechy byly údajně před 150 lety také takzvané obchůzky Lucie, vázané ke svátku svaté Lucie. "Na rozdíl od Mikuláše se Lucie děti spíše bály, její maska byla děsivá. Postava v bílém měla i zabílený obličej, v ruce nosila zakrvácený nůž.
Vyhrožovala dětem, že pokud nebudou hodné a nebudou se modlit, tak jim rozpáře bříško a vycpe je hrachovinou," vysvětlila kurátorka. Zatímco na Chodsku byla za Lucii převlečena děvčata, na Plzeňsku chlapci. Součástí výstavy jsou i staré fotografie, dále recepty na štědrovečerní pokrmy předků nebo informace o zvycích spojených s předpovídáním budoucnosti. Expozici, jež potrvá do 9. ledna, doprovodí výtvarné dílny pro děti. Uskuteční se každé úterý a čtvrtek až do Vánoc.
"S výjimkou 23. prosince. Každý den bude věnován jinému materiálu. Děti si mohou vyzkoušet práci s ovčím rounem, včelím voskem, slámou a podobně," uvedla mluvčí muzea Romana Němečková. Aktuální program je na internetu.