Berlín se promění ve filmovou metropoli
8. 2. 2012 – 12:31 | Zajímavosti | Danica Klein | Diskuze:

Od čtvrtka večer se na dalších deset dní změní Berlín v centrum filmařů a všech milovníků stříbrného plátna. Začíná tam totiž 62. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který do 19. února nabídne na čtyři stovky snímků z celého světa. Osmnáct z nich se utká v hlavní soutěži o prestižní cenu Zlatého medvěda. České zastoupení je oproti loňsku o něco chudší.
Navzdory tomu si však Česko může alespoň částečně myslet i na nejprestižnější ocenění, neboť mezi soutěžními snímky figuruje také dánské historické drama Královská aféra, které se natáčelo v Čechách a z více než třetiny ho financovala česká produkční společnost Sirena Film. Hlavní roli v příběhu milostného románku mezi dánskou panovnicí a dvorním lékařem ztvárnil dánský herec Mads Mikkelsen proslavený bondovkou Casino Royale.
Královská aféra se v klání o Zlatého medvěda pro nejlepší festivalový snímek nebo Stříbrné medvědy pro jednotlivé filmařské profese utká například s posledním režijním počinem známého hollywoodského herce Billyho Boba Thorntona Jayne Mansfield's Car (Auto Jayne Mansfieldové), s italským dramatem bratří Tavianiových Cesare deve morire (Cézar musí zemřít) nebo se zahajovacím filmem celého festivalu Sbohem královno od Benoita Jacquota o prvních dnech Velké francouzské revoluce.
Příliš mladá noc
O tom, který snímek nebo tvůrce si odnese některou z hlavních cen, bude rozhodovat mezinárodní porota, v jejímž čele letos usedne uznávaný britský režisér Mike Leigh. V osmičlenné jury ho doplní například herečka Charlotte Gainsbourgová, hollywoodský krasavec Jake Gyllenhaal, francouzský režisér Francois Ozon nebo jeho íránský kolega Asgar Farhádí, který loni festival ovládl svým dramatem Rozchod Nadera a Simin. Jeho nástupce porota vyhlásí při slavnostním večeru v sobotu 18. února.
Během něj bude mít Česká republika ještě jedno želízko v ohni. Do soutěže o nejlepší celovečerní debut organizátoři zařadili také česko-slovinský festivalový příspěvek, absolventský snímek režiséra Olma Omerzua Příliš mladá noc. Příběh netradičního seznámení dvou kluků se světem dospělých se bude promítat v nesoutěžní sekci Forum určené mladým a nekonvenčním filmařům a kromě ceny pro nejlepší prvotinu má šanci i na některé z ocenění nestatutárních porot.
Lákadlem bude Pattison
Berlinale patří mezi nejprestižnější filmové přehlídky v Evropě a tradičně klade důraz i na politická poselství. Vedle snímků pojednávajících o situaci lidských práv v Íránu nebo v Číně letos dostanou značný prostor tvůrci z arabských zemí, kteří zaznamenali loňské sociální otřesy v tomto regionu. Festival také představí sérii dokumentů o loňské havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a jejích nejrůznějších důsledcích. Do kategorie angažovaných filmů lze zařadit i maďarský soutěžní snímek Csak a szél (Jenom vítr) znázorňující současnou situaci Romů v Maďarsku.
Ozdobou všech velkých festivalů jsou filmové hvězdy, které nebudou chybět ani v Berlíně. Tento rok se návštěvníci mohou těšit na Oscary ověnčenou americkou herečku Meryl Streepovou, která obdrží čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Neméně mediálně vděčný bude příjezd její slavné kolegyně Angeliny Jolieové, která na Berlinale představí svůj režijní debut In the Land of Blood and Honey (V zemi krve a medu). Pro dámskou část publika bude asi největším lákadlem herec Robert Pattison známý z Twilight ságy, který doprovodí uvedení britského nesoutěžního snímku Miláček.