Češi šetří na exotických dovolených


Cestovním kancelářím ubývá klientů, kteří v zimě létají na pobytové zájezdy k exotickým mořím. Vyplývá to z ankety mezi cestovními kancelářemi a agenturami. Pokles zájmu zasáhl především lacinější typy zájezdů. Podle Jaromíra Beránka z analytické společnosti Mag Consulting je to způsobeno zejména obavami lidí z utrácení v ekonomicky nejisté situaci.

zdroj: Profimedia.cz

"Cestovní kanceláře v letošním roce nabídly na trh víc míst než v loňské sezóně," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jan Papež. Pokles prodeje se týká zejména zájezdů s charterovými lety v cenovém rozmezí mezi 20 až 30 tisíci korunami na osobu. Pravidelné linky do exotických zemí jsou podle Papeže stále plné, což podle něj svědčí o odklonu turistů od cestovních kanceláří směrem k individuální turistice.

Znatelný pokles odbytu exotických zájezdů potvrdila marketingová ředitelka cestovní kanceláře Firo-tour Pavlína Pešová. Proti loňskému roku kancelář zatím prodala téměř o pětinu zájezdů méně. Prodej exotiky je letos vlažnější, řekl i Stanislav Zíma z Exim Tours. 
"Vrstva obyvatel se středními příjmy v současné době cítí finanční nejistotu," uvedl Beránek. Podle něj si tito lidé místo zimního koupání dopřáli luxusnější vánoční a silvestrovské pobyty na horách.

Slabší koupěschopnost českých turistů

Zcela jiná je situace v případě nejluxusnějších exotických dovolených. Těch naopak cestovní kanceláře letos v zimě prodávají více, upozornil Papež. Druh klientely, který si takovéto pobyty může dovolit, není citlivý na ekonomické výkyvy, dodal.

Největší propad počtu prodaných zájezdů se podle Papeže týká zejména Dominikánské republiky, Kuby a Thajska, které je z hlediska počtu českých turistů tradičně nejvíce navštěvovanou exotickou destinací. V Dominikánské republice se projevila zejména slabší koupěschopnost českých turistů, v případě Thajska hraje roli i to, že řada lidí do této země létá opakovaně a dovolenou zde si je ve stále větší míře schopná zajistit i individuálně, dodal Papež.

reklama

čtete dále

 • Alpský masiv ozářila velkolepá laserová show

  Alpský masiv ozářila velkolepá laserová show

  4.1.2012 17:09 – Do světa 0

  Švýcarský umělec Gerry Hofstetter na Nový rok vytvořil velkolepou světelnou show na kulisách alpského masivu Jungfrau. V noci na Nový rok promítal na severní stěnu hory švýcarský kříž a další obrázky. Show zároveň zahájila rok oslav stého výročí jungfrauské horské železnice, která patří mezi nejdůležitější alpské tratě ve Švýcarsku. více

 • Bavoři chodí na pivo pod kaštany už 200 let

  Bavoři chodí na pivo pod kaštany už 200 let

  3.1.2012 15:29 – Do světa 0

  Před 200 lety vznikla v Bavorsku tradice, která se stala nedílnou součástí tamního životního stylu - zahradní pivní restaurace. Vychutnat si máz vychlazeného zlatavého moku pod kaštany a k tomu si dát přinesenou svačinu - tak Bavoři běžně tráví volný čas od 4. ledna 1812, kdy král Max I. pivovarníkům povolil čepovat pivo přímo z vlastních sklepů. více

 • Ostrov Svatého Bartoloměje vystoupil z Evropské unie

  Ostrov Svatého Bartoloměje vystoupil z Evropské unie

  3.1.2012 11:12 – Do světa 0

  Evropská unie je chudší o osm tisícovek obyvatel, kteří žijí na jejím nejvzdálenějším území. V první den roku 2012 z ní totiž vystoupil ostrov Svatého Bartoloměje, francouzské zámořské území, které leží v Karibském moři zhruba 5000 kilometrů od evropských břehů. více

 • Obereggen – lyžování v království Dolomit

  Obereggen – lyžování v království Dolomit

  31.12.2011 17:17 – Do světa 0

  Lyžařský kolotoč Obereggen na úpatí hory Latemar je vzdálen pouhých 20 kilometrů od hlavního města země Bozen/Bolzano. V červnu 2009 bylo horské pásmo Latemaru jako součást masivu Dolomit zahrnuto do seznamu nejkrásnějších krajin světa a UNESCO je povýšilo na světové přírodní dědictví. více