České lázně zahajují sezónu nejen svěcením pramenů


Slavnostním svěcením léčebných pramenů byla dnes v Teplicích zahájena 858. lázeňská sezona. Hezké počasí přilákalo do centra města tisíce lidí, návštěvníky z Prahy přivezl vlak tažený parní lokomotivou zvanou Šlechtična. Město a Lázně Teplice připravily na celý víkend zábavní program s desítkami koncertů a dalších kulturních akcí. Počet lázeňských sezon v Teplicích počítají od doby, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek.

zdroj: Archiv

Prameny dopoledne světili místní pravoslavný kněz Evžen Freimann a administrátor teplické farnosti římskokatolické církve Stanislav Jonášek. Letošní sezónu slavnostně zahájili primátor města Jaroslav Kubera spolu s ředitelem Lázní Teplice Radkem Popovičem.

Místní i návštěvníky ze širokého okolí dnes lákají do ulic především koncerty na pěti podiích. Na nich zahrají například Rybičky 48, Čechomor, Buty, Blue Effect, Tereza Černochová, Spirituál Kvintet nebo Vladimír Merta. Na večer město přichystalo ohňostroj. V okolí zámku předváděli své umění kejklíři, šermíři a doboví řemeslníci, hrála k tomu historická hudba. Návštěvníci mohli navštívit také jindy nepřístupnou věž kostela na Zámeckém náměstí a Beuronskou kapli v areálu místního gymnázia. V neděli budou v Teplicích hrát a zpívat skupiny Žlutý pes, Plastic People of the Universe, Ready Kirken nebo Petr Kalandra Memory Band.

Keltské a římské mince

Program připravily i místní organizace a sdružení. Porcelánka z nedalekého Dubí pořádá již 21. ročník Porcelánových trhů, prezentují se zde místní školy, zájmové a neziskové organizace i firmy.

Velká návštěvnost zahájení lázeňské sezóny tradičně působí dopravní komplikace, kvůli programu je uzavřeno několik ulic. V okolí centra návštěvníci jen obtížně shánějí volná místa pro zaparkování, stalo se také několik drobných dopravních nehod.

Letošní lázeňská sezona má pořadové číslo 858. Město k tomuto údaji dospělo studiem historických pramenů. Datují se od doby, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek. Archeologové ale v pramenech našli i keltské a římské mince, které svědčí o tom, že zdejší léčivé vody lidé využívali už mnohem dříve.

reklama

čtete dále

 • Pražané mohou povečeřet "v oblacích"

  Pražané mohou povečeřet "v oblacích"

  26.5.2012 19:44 – Tip na výlet 0

  Přes 400 lidí o tomto víkendu zjistí, jak chutná jídlo několik desítek metrů nad zemí. Firma na zážitky Allegria na Alšově nábřeží v centru Prahy otevřela takzvanou Restauraci v oblacích. Její hosté si tak budou moci na speciální plošině ve výšce 50 metrů vychutnat menu šéfkuchaře restaurace Cottocrudo hotelu Four Seasons. více

 • Mysli globálně, papej lokálně! Začíná Prague Food Festival

  Mysli globálně, papej lokálně! Začíná Prague Food Festival

  25.5.2012 13:25 – Tip na výlet 0

  V Královské zahradě Pražského hradu dnes začíná šestý ročník gastronomického Prague Food Festivalu, který potrvá do 27. května. Návštěvníkům nabídne vybrané delikatesy domácí i zahraniční kuchyně, ochutnávky vín, piva, ale i speciality připravené z hmyzu. více

 • Nejprestižnější cirkus světa Cirque de Soleil je v Praze!

  Nejprestižnější cirkus světa Cirque de Soleil je v Praze!

  25.5.2012 10:49 – Zajímavosti 0

  VIDEO. Mezinárodní kanadská artistická skupina Cirque du Soleil (Sluneční cirkus) ode dneška hostuje v pražské O2 Areně. Do Česka přijela potřetí, nyní s úspěšným projektem Alegría, který bude uvádět do 27. května. Tuto akrobatickou show zhlédlo už přes deset milionů lidí na celém světě. více

 • Co spojuje Olomouc a Český Krumlov?

  Co spojuje Olomouc a Český Krumlov?

  22.5.2012 10:39 – Tip na výlet 0

  Olomouc a Český Krumlov. Co spojuje tato dvě města? Odpověď zní UNESCO! Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu shledala tyto města natolik vyjímečná, že jejich památky byly zapsány na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jako první se pojďme podívat do Olomouce. více