Chystáte se na dovolenou do Tuniska? Počítejte se zákazem vycházení
13. 6. 2012 – 19:45 | Do světa | Lucie Hyblerová | Diskuze:

Vlna násilností, která Tunisko zachvátila v pondělí, má první oběť. Zraněním, která utrpěl při policejním zásahu, dnes podlehl mladý Tunisan. Zraněno bylo už přes 100 lidí, z toho více než polovina policistů, ve vazbě skončilo 160 osob. České ministerstvo zahraničí dnes připomnělo, že v několika governorátech od úterý platí zákaz nočního vycházení.
Zákaz vycházení platí od 21:00 do 05:00 místního času v governorátech Tunis (oblast hlavního města), Arjana, Ben Arús, Džendúba, Sús, Munastír a v okrese Ben Guerdane v governorátu Medenín. O jeho vyhlášení informovaly i jiné státy, například německé ministerstvo zahraničí. Agentura DPA v této souvislosti upozornila, že pobřežní regiony Sús a Munastír (známé v zahraničí více pod francouzským názvem Sousse a Monastir) patří k oblíbeným turistickým destinacím.
Právě v Súsu se účastnil demonstrace dvaadvacetiletý muž, který byl při rozhánění protestujících střelen do hlavy. Dnes nemocnice oznámila, že zemřel. Ošetřeno prý bylo dalších deset zraněných.
Podnětem výtržností byla výstava Jaro umění na severotuniském předměstí Marsa. Obrazy a sochy vystavené v paláci Abdallía z pohledu ortodoxních islamistů urážely jejich víru.
Islamisté vnikli v noci na pondělí do budovy, aby spálili nebo jinak poškodili řadu vystavených děl. Policie se je snažila zastavit varovnými výstřely. Výtržnosti se později rozšířily i na další čtvrti, v nichž se násilí zaměřilo proti státním zařízením, a rozšířily se na další města.
Al-Káida "nemá v Tunisku vliv"
Demonstranti patřili podle údajů ministerstva vnitra k ultrakonzervativním salafistům, tedy stoupencům striktního a puritánského výkladu islámu. Nehráli sice v revoluci, která před rokem vyhnala od moci a ze země tehdejšího autokratického prezidenta Zína Abidína bin Alího, žádnou roli, nyní se ale prosazují v souboji o novou identitu Tuniska. Žádají, aby se stalo islamistickým státem, v němž by bylo zdrojem veškerého práva islámské právo šaría. Tuniské politické strany se ale údajně shodují v tom, že Tunisko zůstane moderním demokratickým státem.
Šéf teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí v neděli Tunisany vyzval, aby bránili islámské právo před Stranou obnovy, která vyhrála loňské volby a jež slibuje, že šaríu nezavede. Vůdce Strany obnovy Rašíd Ghannúší na Zavahrího výzvu dnes reagoval prohlášením, že Al-Káida "nemá v Tunisku vliv".
Prý jen malá část salafistů vyznává násilí
"Ajmán Zavahrí nemá v Tunisku vliv. Tento muž je katastrofou pro islám a pro muslimy," řekl podle agentury AFP Ghannúší na tiskové konferenci v tuniské metropoli. "Plán Al-Káidy, to je ničení a občanská válka," prohlásil a poukázal na příklady Iráku, Afghánistánu a Somálska.
Ujistil zároveň, že salafisté "nejsou ozbrojeným křídlem" jeho strany. Salafisté v Tunisku nejsou homogenní, řekl Ghannúší, "jen menšina z nich vyznává násilí".