Chystáte se na dovolenou? Zkontrolujte si platnost cestovního pasu

9. 7. 2012 13:31 - Zajímavosti autor: red

Pokud nechcete, aby vás při vstupu do cizí země potkalo nemilé překvapení, zkontrolujte si platnost pasu. Jak dlouho musí platit?

zdroj: Archiv

Izrael, USA, Egypt, Mexiko, Velká Británie

Pokud se chcete podívat do nějaké z těchto zemí, je potřeba, aby vám váš cestovní pas platil minimálně šest měsíců po návratu z dané země. Pozor si dejte také na speciální „rychlopasy“, které se vydávají s přesnou platností půl roku. V Egyptě je kvůli zpřísněným vstupním podmínkám neodbaví!

Turecko, Tunisko, Španělsko, Řecko, Nový Zéland, Švédsko

O něco mírnější jsou v platnosti pasu státy jako Turecko, Tunisko, Španělsko, Řecko, Nový Zéland a Švédsko. K překročení těchto hranic stačí cestovní pas, který má minimálně tříměsíční platnost po předpokládaném odjezdu ze země.

Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, JAR, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Thajsko

Pro navštívení těchto zemí, spolu s nejoblíbenější letní destinací platí, že cestovní doklad musí být platný minimálně po dobu pobytu. Pokud vám tedy platnost cestovního pasu končí v září, dovolenou v srpnu bez problémů stihnete!

A jak je to u zemí EU a Japonska?

Pro vstup do zemí s členstvím v EU by měl stačit platný cestovní doklad nebo platný občanský průkaz. Nejlepší pojistkou je mít oboje. A pokud se chystáte na netradiční dovolenou v Japonsku, musí vám cestovní pas platit o dva měsíce déle, než jaká bude doba vašeho pobytu.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Tagy: Dovolená cestování kontrola platnost