Čína: České mramorové housle na Expu
29. 5. 2010 – 7:03 | Cestování | red | Diskuze:

Mramorové housle českého sochaře Jana Řeřichy se staly jednou z atrakcí světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji.
Originální kamenný nástroj se rozezněl při prezentaci České republiky na této prestižní exhibici. Jako oficiální dar pak byly předány pekingské hudební akademii, která podle autora chystá pro ojedinělý instrument vlastní umělecký program.
"Snažil jsem se, aby nástroj byl co nejvíce vyšperkovaný a důstojně reprezentoval mou práci i zemi, ze které tento dar pochází. Mramorové housle byly přijaty s velmi kladným ohlasem. Vzbudily velký zájem," řekl Řeřicha.
Housle na světové výstavě předvedla čínská houslistka Siao-kche, která zahrála motiv Vltavy od Bedřicha Smetany. Originální hudební doprovod zazněl minulý týden na úvod české prezentace, když se šanghajská televizní věž rozzářila nápisem Česká republika - perla civilizace. "Je to největší světová výstava v dějinách. Jsem hrdý na to, že jako výtvarník se jí mohu takto zúčastnit," řekl Řeřicha.
"Od dosavadních modelů se housle liší vzhledově, ale také váhou. Housle, na které hraje Svěcený, váží 1,5 kilogramu. Nástroj, který byl darován čínské akademii, má 2,4 kilogramu. Je ovšem dekorativnější," uvedl sochař. Z větší části jsou housle vyrobeny ze zeleného mramoru Verde Guatemala, zatímco krk houslí je z bílého carrarského mramoru.
Podle Svěceného mají mramorové housle "velmi zajímavou, introvertní, subtilní a příjemnou barvu". "Rozptýlily mou představu o tom, že kámen je mrtvý materiál. Krásně se 'ozývají'. Je to dokonalé umělecké dílo," řekl.
Řeřicha je také autorem kamenné kytary, na kterou hraje virtuóz Štěpán Rak. Podle něj je mramor jedinečný svými vlastnostmi i zvukem, který oslovil profesionální hudebníky.
Českou kulturu na světové výstavě Expo 2010, která byla otevřena zhruba před třemi týdny, představují zpěváci, divadelní soubory nebo loutkové divadlo. Český pavilon s originálními artefakty a vnitřním uspořádáním se těší velké pozornosti návštěvníků a o jeho koupi údajně projevilo zájem jedno z čínských měst.