Dnes je sobota 3. května 2025., Svátek má Alexej
Počasí dnes 25°C Občasný déšť

Čína: Léčba včelím bodnutím

19. 4. 2010 – 9:46 | Cestování | red | Diskuze:

Čína: Léčba včelím bodnutím
zdroj: tisková zpráva

Kvůli včelímu bodnutí spěchá spousta lidí mnohdy i s obavami o život do nemocnice, na jedné pekingské klinice ale pacienti na včelí žihadla naopak čekají, aby jim vrátila zdraví. Napsala o tom agentura Reuters.

Léčba včelím bodnutím, která spočívá v přikládání živých včel na určitá místa lidského těla, je stará asi 3000 let. Od roku 2007 je dokonce v Číně uznaná zákonem.

Proces je podobný akupunktuře, namísto jehel se ale používají včelí žihadla. Včelí jed hraje klíčovou roli, čínští lékaři jej považují za přírodní lék. Včely tak vlastně fungují jako malé injekce.

Včelí klinika Kchang Tchaj na severovýchodě Pekingu provozuje tradiční čínskou medicínu. Místní lékaři říkají, že včelí léčba se osvědčila u revmatismu, artritidy i u dalších nemocí.

"Včelí terapie má zjevný účinek na pacienty s kostními a kloubními onemocněními," říká místní doktor Wang Ťing. "Léčba stojí hlavně na včelím jedu, který může pomoci krevnímu oběhu, zmenšuje zánět a tiší bolest."

Včely používané k léčbě jsou kříženci italských jedinců, chovaných výhradně pro klinické účely. Jejich žihadla dlouhá 0,3 milimetru, která obsahují asi 0,3 miligramu jedu, jsou vhodná pro léčbu, tvrdí doktoři.
K samotné léčbě používají lékaři pinzety, kterými včely přenesou jednu po druhé z úlu na patřičná místa těla pacienta.

Včely instinktivně bodnou svého "nepřítele" a zemřou. Žihadlo se nechá v ráně několik hodin, pacienti říkají, že to zmenšuje bolest.

Lékaři, kteří procházejí přísným výcvikem, rozhodují, jak dlouho zůstane žihadlo v těle pacienta a hlavně kolik včel má být použito. Jedno sezení obnáší minimálně čtyři bodnutí, někdy však může být nasazena až stovka včel.

Na kliniku přichází průměrně 30 pacientů denně, o víkendech jich zde postává ve frontách až 50. Podle doktorů je léčba čím dál tím víc oblíbená, uvažují proto o rozšíření kliniky v příštím roce.

Někteří pacienti dokonce cestují ze vzdálených oblastí Číny, aby postoupili unikátní léčbu. Cena okolo 120 jüanů (asi 330 korun) je navíc menší než u většiny běžných léčebných prostředků.

Chan Li-te, který kvůli cukrovce trpí zánětem žil, podstoupil léčbu již sedmkrát. Trvá na tom, že výsledky stojí za počáteční nepohodlí. "Bolest od poštípání přejde do odpoledne. Nohy jsou pak lehčí, nejsou oteklé a lépe se mi chodí."

Lékaři tvrdí, že 90 procent jejich pacientů se vyléčí, nebo po léčbě cítí úlevu.
Přes doprovodnou bolest podstupují někteří pacienti kůru po dlouhé roky. Cchaj Šu-lan si nechává léčit svou artritidu již pátým rokem. "Předtím jsem nemohla hýbat rameny. S oblékáním mi někdo musel pomáhat. Hrozně to bolelo. Od té doby, co se léčím tady, se cítím dobře jako normální člověk."

Zdroje:

Předchozí článek

Slunečné počasí připraví Paroubka o hlasy, říká politolog

Následující článek

Vzdušný prostor i letiště se otevřely, zatím pouze dočasně