"Čínský" Krumlov vítá na Lunárním festivalu Rok buvola
21. 1. 2009 – 7:44 | Cestování | red | Diskuze:

Program Lunárního festivalu, který od minulého týdne vítá ve čtyřech městech Čech a Moravy nadcházející Rok buvola, vyvrcholí v pátek v Českém Krumlově.
Loni tam přehlídka začínala, letos skončí vystoupením nejdůležitějších hudebních hostů. Jako průvodce při putování kulturami se do Krumlova po roce vrátí Jaroslav Dušek. Součástí bude i Barevný jarmark s možnostmi ochutnat a vyzkoušet si mnohé exotické speciality.
Podle čínského kalendáře začne Rok buvola 26. ledna.
"Buvol znamená zemi, takže přináší uzemnění a zvěstuje dobrou práci a dobrou úrodu," uvedl Karel Fišer zajišťující propagaci festivalu. Jeho podstatou je setkávání kultur, seznamování Východu a Západu skrze kulturní kořeny a tradice. Navazuje na šestiletou tradici hudebních oslav příchodu nového lunárního roku, kterou iniciovala čínská zpěvačka a autorka kulturních projektů Sung Feng-jün. V Krumlově má její nabídka vždy velký ohlas, opakovaně se tam hrála i pekingská opera.
Zázemí poskytne Lunárnímu festivalu opět městské divadlo, kde bude rušno už odpoledne. Barevný jarmark tam od 16:30 rozprostře tržiště východního a západního folkloru, které kromě ochutnávek čajů a specialit nabídne ukázky hlasových cvičení a líčení, thajské masáže či setkání s čínskou medicínou.
"S krumlovskou restaurací Shanghai jsme domluvili čínské speciality, bude to jednoduché cukroví na ochutnávky. V divadelním klubu najdou lidé deskové hry jako go a mahjong, které si budou moci vyzkoušet. Nabídka Barevného jarmarku je poměrně široká, takže zaplní foyer, první patro i zkušebnu," shrnul ředitel divadla Jan Vozábal. Vstupenka na večerní koncert platí i na jarmark.
Závěr festivalu obstará od 19:00 Koncert Země zaměřený na autenticitu v uměleckém projevu, návrat ke kořenům a porovnání západních a východních hudebních tradic. Kromě programové ředitelky přehlídky Sung Feng-jün, kterou doprovodí kytarista Vladimír Václavek, bude jednou z výrazných osobností královna moravské lidové písně Jarmila Šuláková.
K nejzajímavějším hostům patří pak také indický multiinstrumentalista Ganesh Anandan, virtuozní hráčka na citeru Wu-Na z Číny, nevidomý mladý hudebník Roberto Lombino či japonský loutkoherec Nori Sawa, který zahraje pohádku o buvolovi.
Jarní svátky neboli čínský Nový rok jsou nejvýznamnějším tradičním čínským svátkem. Příchod nového lunárního roku slaví více než polovina obyvatel Země. V Číně, Mongolsku, Koreji, Vietnamu a mnoha dalších asijských zemích se totiž kromě gregoriánského kalendáře používá i lunární kalendář řídící se pohybem Měsíce.
Zdroje: