Dnes je pondělí 28. dubna 2025., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 19°C Skoro jasno

Extremní Jeseníky

3. 2. 2011 – 9:22 | Cestování | red | Diskuze:

Extremní Jeseníky
zdroj: tisková zpráva

Celá pětina závodníků včera vzdala účast v extrémně náročném armádním klání Winter Survival, které se tento týden odehrává v Jeseníkách. Vojáky většinou vyřadila ze soutěže drobná zranění. Za sebou mají nocování pod širým nebem v mrazivých teplotách.

Zbylých 16 tříčlenných týmů vojáků od rána zdolává další náročné disciplíny. Soutěž končí slavnostním vyhlášením v pátek. "Ze závodu odstoupily čtyři týmy kvůli drobným poraněním. Jsou mezi nimi Němci a tři české týmy," řekl dnes ČTK mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Být v bivaku
Doplnil, že závodníci odstoupili ze zdravotních důvodů, jako je celkové vyčerpání, do krve odřené paty, poraněné koleno a zápěstí.

Vojáci museli noc na dnešek opět přečkat ve volném terénu, pouze ve vojenských spacích pytlích a bivaku. Noc však byla o něco přívětivější, bylo "jenom" minus deset stupňů.

Během dnešního dopoledne na vojáky u Karlovy Studánky čekalo překonávání dvacetimetrového úseku v korunách stromů na improvizovaném lanovém mostu, při kterém musejí posouvat před sebou kládu.
Po přesunu na Ovčárnu budou muset vyhledávat figuranta zavaleného lavinou.

Na lyže s buzolou

"Musejí jej vyhrabat, poskytnout mu první pomoc a přesunout z lavinového prostoru do bezpečí," doplnil Pazdera.

Během úterka a dneška musejí navíc vojáci zdolat jen podle mapy a buzoly na lyžích zhruba padesátikilometrovou vzdálenost členitým terénem v pohoří Hrubého Jeseníku s povinnou výbavou.
Do letošního 17. ročníku extrémně obtížného závodu v pohoří Hrubého Jeseníku se přihlásili vedle příslušníků české armády vojáci z Belgie, Německa a Polska.

Z Armády ČR se na mistrovství přihlásila družstva ze společných sil, sil podpory, vojenských škol a vojenské policie. Mezi 60 závodníky není žádná žena.

Vítězem loňského ročníku Winter Survival se stal tým Univerzity obrany Brno ve složení Luděk Čičmanec, Jan Tvrdík a Jan Tancibudek. Družstvo studentů z Brna navíc v soutěžním klání obhájilo předloňský triumf.

Zdroje:

Předchozí článek

Heger předloží lékařským odborům svou verzi dohody

Následující článek

Za srážku vlaků prý může strojvedoucí, zranění jsou již mimo ohrožení