Farmy v Laosu - utrpení pro tisíce opic
6. 3. 2012 – 10:23 | Zajímavosti | Danica Klein | Diskuze:
Tisíce opic, z nichž část byla odchycena v přírodě nelegálně, jsou drženy v otřesných podmínkách na farmách v Laosu. Určeny jsou pro zahraniční laboratoře, upozorňuje britská organizace bojující za zrušení pokusů na zvířatech.
Od roku 2004 Laos vyvezl téměř 35.000 makaků do zahraničí, kde je trh s živočichy používanými ve výzkumu v plném proudu, uvádí Britský svaz za zrušení pokusů na zvířatech (BUAV).
"Otřesné podmínky a zacházení s primáty na chovných farmách jsou v rozporu s mezinárodně přijímanými pravidly. Některé opice byly nalezené mrtvé ve svých klecích, jiné byly velmi vyhublé a nebo trpěly ztrátou srsti či zraněními," popisuje BUAV ve své zprávě situaci na chovných stanicích v této asijské zemi.
Primáti jsou odtud prodáváni společnostem v Číně a ve Vietnamu, odkud jsou přepravováni do laboratoří ve Spojených státech a v Evropě, uvádí se v dokumentu. Mezinárodní obchod s živými opicemi v jihovýchodní Asii se podle něho výrazně rozšířil od roku 2004 a i v této souvislosti BUAV vyzývá Spojené státy k boji proti "krutosti a plenění populací makaků". Některá ze zvířat mohla být odchycena ve volné přírodě, aby se kompenzoval nedostatek opic držených na farmách.
"Je méně nákladné odchytit zvířata v přírodě, než je chovat," zdůraznil Chris Shepherd z vedení sekce pro jihovýchodní Asii při organizaci na ochranu divokých zvířat Traffic. Chovatelé proti "lovcům" mají značně vyšší náklady, poznamenal.