Dnes je neděle 27. července 2025., Svátek má Věroslav
Počasí dnes 18°C Občasný déšť

Francie a Belgie se blíží k zákazu nošení burek a nikábu na ulici

16. 7. 2010 – 14:06 | Cestování | red | Diskuze:

Francie a Belgie se blíží k zákazu nošení burek a nikábu na ulici
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

V některých zemích v Evropě, jako například v Německu, Itálii nebo Španělsku, je částečně zakázáno nosit šátky a další náboženské symboly ve školách či na úřadech. K úplnému zákazu nošení například burek a nikábu (závoj, které na rozdíl od burek nezahaluje oči) mají blízko Belgie a Francie.

V obou zemích již zákon, který zakazuje nosit oděvy zcela zahalující postavu i na veřejnosti, schválily dolní parlamentní komory a čeká se tak na hlasování horních parlamentních komor.

Výběr zemí, které omezují nebo plánují omezit nošení oděvů znemožňujících identifikaci osob, jakými jsou například burka nebo nikáb (řazeny abecedně):

Belgie - Dolní komora parlamentu letos v dubnu schválila normu, která zakazuje nosit oděvy zcela zahalující postavu, a to nejen ve veřejných budovách, ale i běžně na ulici. Opatření je namířeno třeba proti burkám či nikábům. Pokud normu schválí i senátoři a podepíše král, bude Belgie první zemí v Evropě zakazující nosit oděvy zcela zahalující postavu i na ulici.

Dánsko - Vláda letos v lednu vyzvala k plnému využívání stávajících zákonů, které umožňují školám a veřejným i soukromým zaměstnavatelům požadovat, aby studenti, učitelé a ostatní zaměstnanci neměli tvář zahalenou. Vládním prohlášením vyvrcholily měsíce diskusí o tom, zda má země zavést zvláštní zákony, jež by nošení muslimských oděvů regulovaly. Vláda současně prohlásila, že šat zahalující tvář dánských muslimek, tedy burka nebo nikáb, je v "příkrém rozporu" s hodnotami, jež jsou základem dánské společnosti.

Francie - Počátkem roku 2004 schválily obě komory francouzského parlamentu zákon, který zakázal okázalé nošení náboženských symbolů ve veřejných školách. Nová právní úprava se týkala nejen muslimských šátků, ale i dalších nápadných náboženských symbolů, jako jsou jarmulky nebo velké kříže. Zákon vycházel z odluky církve od státu z roku 1905. Dnes francouzští poslanci drtivou většinou schválili zákaz nošení muslimských oděvů zahalujících celou tvář žen. Zákon bude v září posuzovat Senát, kde je má vláda, stojící za zákazem, rovněž převahu.

Itálie - Na základě zákona z roku 1975 je v zemi zakázáno bez závažného důvodu nosit na veřejných místech šaty znemožňující identifikaci osoby policií, například i helmy. Na tento zákon se odvolávají zástupci nacionalistické Liga severu, která navrhla zákon, podle něhož by bylo zakázáno nosit muslimskou burku. Několik měst na severu země již nošení burky nebo také například islámského koupacího obleku zvaného burkini zakázalo. V květnu byla ve městě Novara na severu země poprvé odsouzena muslimka tuniské státní příslušnosti za to, že na sobě měla burku, k pokutě 500 eur (asi 13.000 korun).

Německo - V roce 2003 německý Ústavní soud dospěl k závěru, že právní úpravy týkající se nošení náboženských symbolů ve školách spadají do kompetence parlamentů jednotlivých spolkových zemí. A asi polovina z nich tak nošení muslimských šátků ve školách zakázala.

Nizozemsko - Od roku 2008 platí v zemi zákaz nošení burky a nikábu ve školách. Nařízení platí pro školačky a studentky i pro vyučující, technický a administrativní personál škol a rodiče.

Španělsko - Katalánské město Lérida se letos v květnu stalo prvním v zemi, kde je omezeno nošení muslimského oděvu zahalujícího celou postavu ženy včetně tváře. Je zakázáno nosit ho ve všech prostorech obecního úřadu. Druhým v řadě se v červnu stalo město El Vendrell a prvním velkým městem byla ve stejném měsíci Barcelona, která zakázala veškeré oblečení, které ztěžuje identifikaci osoby, proto byly do zákazu zahrnuty také přilby a masky. Podle španělského tisku se chystají nošení burky a nikábu v úředních prostorech zakázat i další katalánská města.

Velká Británie - V Británii sice ohledně šátku žádná právní úprava není, ale v březnu 2007 ministerstvo školství rozhodlo, že ředitelé britských škol mohou zakázat muslimským žákům nosit šátky zcela zakrývající obličej, pokud usoudí, že to ohrožuje bezpečnost nebo výuku. O normě rozhodlo ministerstvo měsíc poté, co v zemi vyvolalo ohlas rozhodnutí soudu ve prospěch školy, jež zakázala své žačce nosit nikáb. Učitelé argumentovali tím, že závoj znemožňuje komunikaci mezi nimi a studentkou.

Předchozí článek

Čistky ve státní správě. Vláda se chová, jako by tu měla být navždy

Následující článek

Nový posudek: Sporné tituly z plzeňských práv odebrat nelze

Nejnovější články