Dnes je pondělí 7. července 2025., Svátek má Bohuslava
Počasí dnes 13°C Skoro zataženo

Kavárna v Dubaji nabízí latte nebo capuccino z velbloudího mléka

10. 4. 2012 – 8:15 | Zajímavosti | Nikola Velvarská | Diskuze:

Kavárna v Dubaji nabízí latte nebo capuccino z velbloudího mléka
zdroj: Profimedia

Capuccino, latte nebo koktejly vyrobené z velbloudího mléka začala svým zákazníkům nabízet jedna kavárna v Dubaji. Podle americké televize CNN se setkala s úspěchem.

"Jsem překvapená, protože jsem si myslela, že to bude chutnat opravdu jinak než obvyklé mléko, ale je to dobré," pochvalovala si zákaznice, která ochutnala kávu s velbloudím mlékem. "Myslel jsem si, že to bude divné, ale chutná to úplně normálně," řekl jiný návštěvník kavárny.

Jde o další doklad toho, že ve Spojených arabských emirátech je velbloudí mléko stále oblíbenější. Před několika lety firma An-Nassma začala prodávat čokoládu vyrobenou z této suroviny.

Beudíni konzumují velboudí mléko po staletí

Pro beduíny bylo velbloudí mléko po staletí neoddělitelnou součástí jejich jídelníčku, ale nikdy se neprodukovalo ve velkém a nepoužívalo ke komerčním účelům jako nyní. Obyvatelé Spojených arabských emirátů mu přicházejí na chuť jednak z vlasteneckých pohnutek, jednak je prý zdravější než kravské mléko. Je méně tučné a obsahuje více vitaminu C, tvrdí vědci.

"Ve velbloudím mléku jsou všechny vitaminy, všechny minerály, tuky, uhlovodany, které potřebujete pro každodenní život," tvrdí Ulrich Wernery z ústřední výzkumné veterinární laboratoře v Dubaji.

Velbloudí mléko se nepoužívá jen v čokoládě nebo do kávy. Ve Spojených arabských emirátech se prodává i sýr, který je z něho vyrobený, v supermarketech je k dostání velbloudí mléko v lahvích, jež se někdy dochucuje datlemi nebo čokoládou. Tyto výrobky pocházejí z mlékárny, která leží v poušti za Dubají. Žijí tam tisíce velbloudů, přičemž každá velbloudice dává denně okolo šesti litrů mléka.

Jak firma An-Nassma vyrábějící velbloudí čokoládu, tak mlékárna jsou financovány místními šejky. Ti tvrdí, že je k podpoře zpracovatelů velbloudího mléka motivuje touha propagovat zdravé výrobky i zisk.

Zdroje:

Předchozí článek

Tělo jako portrét naší duše

Následující článek

Navzdory Annanovým slibům Sýrie boje neukončuje

Nejnovější články