Kdysi proslulý noční život Šanghaje je znovu na vzestupu
27. 4. 2010 – 9:18 | Cestování | red | Diskuze:

Jeden bar se nachází v závratných 460 metrech nad zemským povrchem, druhý je schovaný v protiletadlovém krytu, ve třetím teplota nestoupne nad minus pět stupňů Celsia, aby si zákazníci mohli ideálně vychutnat svou vodku.
Tak pestrý je současný noční život v čínské hospodářské metropoli Šanghaji, která bude od soboty hostit výstavu Expo 2010, píše agentura AFP.
Šanghaj získala v minulém století různá přízviska od Perly Orientu a Paříže východu až po děvku Asie. Ve 20. a 30. letech se totiž město stalo místem setkání společenské smetánky z celého světa, přičemž zároveň proslulo bouřlivým nočním životem, v němž nechyběla opiová doupata ani četné vykřičené domy.
Tento fenomén prakticky vymazala komunistická vláda 20. století, nyní ale šanghajské bary a kluby znovu ožívají a Šanghaj je opět populárním cílem pro zbohatlíky.
Kavárny, které lákají na džezovou hudbu, a módní, intimní salonky, evokují eleganci koloniální doby. Jiné se naopak snaží nalákat novou generaci majetných Číňanů na tvrdší rytmy.
Kromě zmíněného nejvýše položeného baru světa umístěného v 91. patře šanghajského světového finančního centra se uchytily i klasické zahraniční koncepty jako ledový bar servírující vodku, kde je teplota udržována pod nulou i v tom nejžhavějším létě.
Nechybí ani obdoba západních akcionářských klubových barů M1NT, kde se často objevují hollywoodské celebrity. Šanghajská pobočka M1NT byla otevřena v roce 2008 a členské poplatky zde vyjdou na 950 dolarů ročně, což je dvojnásobek průměrného měsíčního platu obyvatele Šanghaje.
Tři tisíce členů klubu a jeho 500 akcionářů jsou tak převážně cizinci, i když současnou cílovou skupinou podniku, kde návštěvníci mohou při popíjení svého drinku sledovat kupříkladu dvacítku malých žraloků v 17 metrů dlouhém akváriu, je podle mluvčí podniku Esther Zhouové čínská klientela.
Dalším z magnetů šanghajského nového luxusního nočního života je nepochybně čerstvě zrekonstruovaná historická pobřežní promenáda Bund při řece Chuang-pchu, na jejímž současném rozkvětu měl údajně podíl kapitál tchajwanských podnikatelů.
Dnešní Šanghaj má však přesto ke 20. a 30. letům minulého století ještě daleko. Restaurace zavírají poměrně brzy a udržují si zdvořilý styl. Typický "sexy" večírek v baru Lounge 18 začíná ve 20:00, jeho mladí účastníci mají na obličejích zlaté masky a vrcholem troufalosti v oblečení jsou latexové kalhoty a klobouk jednoho ze zákazníků.
Ve stejné neoklasicistické budově z roku 1923 zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO probíhá zase párty s názvem Francouzská dekadence. Místem konání je bar Rouge, který změnil heslo francouzské revoluce Volnost, rovnost, bratrství na Volnost, rovnost, perverznost. Předepsané oblečení bude Evropana těžko šokovat. Baret a pruhované tričko.
"Velkou zábavou je teď přebíhat z jedné prestižní párty na druhou a fotografie z nich pak umísťovat na blogu. Snahou je ukázat, kde všude dotyčný byl," říká Antoine Bourdeix, francouzský poradce pro styk s veřejností žijící v Šanghaji.
Pro začínající podniky je na scéně šanghajského nočního života těžké se prosadit a zařízení zavírají tak rychle, jak vznikají. "Je problém najít nějakou mezeru na trhu," vysvětluje známý šéfkuchař Paul Pairet, jenž pracuje v restauraci Mr and Mrs Bund, který podobně jako přilehlý bar Rouge vlastní tchajwanská skupina VOL.
"Šanghaj se bude v budoucnu podobat New Yorku. Bude nabízet všechny kuchyně světa a všechny představitelné typy nočních klubů," domnívá se nicméně peruánský šéfkuchař Eduardo Vargas, jenž má v Šanghaji šest restaurací a dvě cateringové firmy.