Dnes je sobota 26. dubna 2025., Svátek má Oto
Počasí dnes 13°C Polojasno

Korejci jsou jako u vytržení: KLDR zavádí vyhlídkové plavby

3. 9. 2011 – 14:03 | Zajímavosti | red | Diskuze:

Korejci jsou jako u vytržení: KLDR zavádí vyhlídkové plavby
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Když se řekne výletní plavba, napadnou turistu obvykle Bahamy, Fidži nebo Maledivy. Ale Severní Korea? I uzavřený komunistický stát se rozhodl ponořit do nablýskaného světa vyhlídkových plaveb.

V úterý vyrazila první turistická loď se zhruba 130 pasažéry na rekreační cestu ze zchátralého přístavu Radžin v blízkosti čínsko-ruské hranice a zamířila k malebné hoře Kumkang u hranic s Jižní Koreou, napsala dnes agentura Reuters.

Státní turistický úřad izolované Severní Koreje se spojil s čínskou cestovní agenturou při přípravě historicky vůbec první výletní plavby na palubě stárnoucí lodi o výtlaku 9700 tun, která druhdy brázdila vody u východního pobřeží rozděleného Korejského poloostrova a převážela kyvadlově cestující mezi Severní Koreou a Japonskem. Později byla užívána k nákladní přepravě, dokud jí Tokio nezablokovalo přístup v rámci ekonomických sankcí uvalených na Pchjongjang v roce 2006 kvůli kontroverznímu jadernému programu a testům raket.

Osmnáctihodinová plavba

Na asi 18 hodin trvající cestu loď vypravilo zhruba 500 Severokorejců, kteří - dílem oblečení v tmavých dělnických šatech, dílem v oficiálních úřednických oblecích - mávali plavidlu z dírami okousaného mola v přísně synchronizovaném rytmu. Šedý dav přihlížejících rozzářily severokorejské vlaječky a umělé květiny, zatímco ze dvou dodávek vyhrávala přes tlampače na střechách karnevalová hudba.

Před vyplutím držel projev Hwang Čol-nam, náměstek starosty města Rason, k němuž přístav Radžin patří. Plavbu oslavoval coby součást snahy této oblasti přilákat turistický ruch. Zdůraznil skutečnost, že pravidla města umožňují komukoli jakékoli národnosti navštívit tuto oblast bez víza; cestu si ovšem musejí zajistit prostřednictvím pověřených a schválených cestovních kanceláří.

Snahy Severní Koreje přilákat zahraniční turisty přicházejí v době, kdy je KLDR ve sporu s Jižní Koreou kvůli společnému turistickému využití oblasti u hory Kumkang ležící severně od společné hranice. Minulý týden z původně společně provozovaného střediska KLDR vykázala poslední jihokorejské zaměstnance a prohlásila, že prodá jihokorejská aktiva v hodnotě zhruba 320 milionů dolarů. V reakci na to Soul v úterý vyzval ostatní strany, aby v Kumkangu neinvestovaly.

Zdroje:

Předchozí článek

Kubera: Hloupý Bursíku, nesrovnávat Klause s vrahem

Následující článek

Profesor Keller lidem bez práce: Hlašte se ve veřejných domech