Kroměříž připravuje oslavu krajských dožínek
31. 8. 2010 – 6:58 | Cestování | red | Diskuze:

Kroměříž se v sobotu 4. září stane místem krajských oslav dožínek. Akce navazuje na někdejší tradice hanáckého regionu oslavující závěr zemědělské sezony a především ukončenou sklizeň obilí. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční dožínkový průvod městem, vystoupení folklorních souborů, dechových a lidových hudeb, dvoudenní řemeslný jarmark či na přehlídku zemědělské techniky, sdělil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.
"Město se dlouhodobě snaží podporovat folklor v regionu. Dožínky v minulosti bývaly jednou z nejvýznamnějších lidových událostí, a to nejen na Hané. Obnova této tradice je podle nás skvělou příležitostí, jak udržet lidové tradice při životě, podpořit současné folklorní soubory, nabídnout široké veřejnosti zajímavou a jedinečnou akci a současně propagovat město a jeho okolí," uvedla místostarostka Jarmila Číhalová s tím. Průvodu by se podle ní mělo letos opět zúčastnit na 500 lidí v lidových krojích z širokého okolí. Kroměříž letos dožínky pořádá už počtvrté.
Dožínkové oslavy odstartuje již v pátek lidový jarmark na Velkém náměstí, který potrvá do sobotního večera. V sobotu na náměstí ke stánkům s řemeslnými výrobky přibude ještě výstava historické i současné zemědělské techniky. V 10:00 pak vyjde z Komenského náměstí dožínkový průvod a ulicemi Tovačovského a 1. máje zamíří přes Milíčovo na Velké náměstí, kde budou v 11:00 oslavy oficiálně zahájeny předáním dožínkového věnce hospodáři.
"Až do večerních hodin pak bude následovat bohatý program sestavený z mnoha vystoupení folklorních souborů z Valašska, Slovácka a Hané. V 18:00 dožínkovou oslavu završí pořad s názvem Zlaté husle a sólisti Lúčnice," poznamenal Zrna.
Oslavy si vyžádají dopravní omezení. Od pátku 3. do neděle 5. září bude úplně uzavřena komunikace za tribunou na Velkém náměstí, v sobotu od 05:00 do půlnoci budou uzavřeny ulice Prusinovského a Vodní a od 08:30 do 10:30 i Vejvanovského ulice a Komenského náměstí.
Dožínky se v minulosti konávaly vždy na přelomu srpna a září. Základní myšlenkou této lidové tradice bylo poděkovat za štědrou sklizeň a dary poskytnuté přírodou. Z posledního obilí se uvil dožínkový věnec, který se hospodáři předával se zprávou o ukončení žní. Teprve poté následovaly bujaré oslavy odehrávající se většinou na statku hospodáře, jehož povinností bylo radovánky zaplatit.