LA: Muzeum Grammy
6. 12. 2008 – 10:39 | Cestování | red | Diskuze:

V Los Angeles otevře v sobotu své brány veřejnosti Muzeum Grammy. Na návštěvníky tu čekají fotografie a nahrávky z padesátileté historie předávání tohoto hudebního ocenění, dobové oblečení i nástroje plus desítky interaktivních exponátů, které osvětlují původ různých žánrů populární hudby a jejich vliv na kulturu v uplynulém desetiletí.
Muzeum, jehož vybudování přišlo na 34 milionů dolarů, podle tvůrců nemá být jen oslavnou sbírkou hudebních memorabilií. Ve třech patrech výstavních prostor jsou kromě cenných artefaktů z historie pop music především zvukové a obrazové systémy, které vyzývají k bližšímu prozkoumání toho, jak se hudba vytváří, nahrává a poslouchá.
V nejhořejším poschodí, kde prohlídka začíná, se hostům nabízejí obrazovky táhnoucí se přes celé stěny a dotykový digitální displej, pomocí něhož je znázorněno prolínání jednotlivých hudebních žánrů. Interaktivní mapy zobrazují hudební dědictví různých amerických měst a krátké videosekvence pojednávají o nových hudebních stylech posledních padesáti let a jejich provázanosti s dalšími oblastmi popkultury.
Návštěvníkům se tak představují protestní písně a hudební festivaly 60. let, které daly vzniknout alternativní kulturní scéně, hlavní proud rockové hudby a jeho protiklad v podobě punku 70. let, drsný rap a fenomén MTV 80. let, grunge z let 90. i nové milénium charakterizované nástupem iPodu a stahováním digitálních nahrávek z internetu.
"Pokusili jsme se vytvořit široký přehled o hloubce a rozmanitosti oné skvělé hudby, kterou naše země i další státy vytvořily," vysvětlil ředitel muzea Robert Santelli. Přímo pro potřeby instituce bylo vyrobeno na 30 filmů, které návštěvníci mohou zhlédnout.
Jedno celé poschodí je věnováno psaní písní a nahrávacímu procesu. Na stěnách visí profily producentů a dalších vlivných osobností hudebního průmyslu, zatímco osm improvizovaných nahrávacích kabin vyzývá návštěvníky, aby si zkusili nahrát svou píseň a poté zvuk míchat, upravovat a masterovat. K vidění je zde také výstava o ocenění Grammy s fotografiemi a nahrávkami nejvýznačnějších událostí i přímo s vítěznými cenami od roku 1958 do současnosti.
Další poschodí hostí speciální výstavy - jako je ta současná o vztahu hudby a politiky - a sál s 200 místy pro přednášky, setkání a komorní vystoupení. Na příští rok je již naplánována více než stovka různých akcí, sdělil Santelli.
Ačkoli hudební artefakty nejsou podstatou muzea, příchozí se s nimi budou setkávat všude kolem sebe, ať už je to plakát z roku 1943 lákající na vystoupení Franka Sinatry v Hollywood Bowl (vstupné: 75 centů), kytara Elvise Presleyho, trubka Milese Davise, harmonika Stevieho Wondera či ručně psaný text Eminemova hitu Stan.
Muzeum sídlí v komplexu L.A. Live!, jehož součástí je i Nokia Theatre, kde byly ve středu oznámeny nominace 51. ročníku hudební soutěže Grammy. Ceny Grammy, které se udělují ve více než stovce kategorií od rapu, folku, gospelu po jazz, klasickou hudbu a mluvené slovo, budou rozdány v budově Staples Center přímo naproti 8. února.
Zdroje: