Dnes je neděle 27. dubna 2025., Svátek má Jaroslav
Počasí dnes 6°C Polojasno

Léky v cizině kupujte jen v originálním obalu

15. 7. 2011 – 17:34 | Do světa | red | Diskuze:

Léky v cizině kupujte jen v originálním obalu
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Kupovat v cizině léky bez originálního obalu je podle prezidenta Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docenta Rastislava Maďara hazard. I kdyby prodavač tvrdil, že je to požadovaný lék, může to být podobně vypadající lék třeba i s opačným účinkem, než cestovatel potřebuje, varuje docent v publikaci Ochrana zdraví na cestách. V ní odborné znalosti doplnil zkušenostmi z 60 zemí, které procestoval.

Připomíná, že v cizině se stejné léky mohou jmenovat jinak, proto by si cestovatel před odjezdem měl sepsat účinné látky, tedy generický název léků, které užívá. Například Paralen se v cizině prodává jako Tylenol.

Falešné léky nebo antibiotika bez předpisu

V rozvojových zemích se léky běžně prodávají ve smíšených obchodech, drogeriích nebo v lékárnách. I když má cestovatel zdravotní pojištění, za léky platí jako tamní obyvatelstvo. Lékárny podle Maďara mnohdy dávají antibiotika bez předpisu, nejednou po tabletách podle finančních možností kupujícího. Cestovatel si tak musí sám hlídat při své léčbě správné dávkování. 

V řadě zemí hrozí podle Maďara i nákup falešných léků, není v nich látka uvedená na obalu. Vyplatí se proto nakupovat v cizině léky od známějších evropských nebo severoamerických firem, i když to vyjde dráž. 

Pozor na dobu spotřeby a kvalitu léku

Cestovatel by si při nákupu měl ověřit, zda léku už nevypršela doba použitelnosti. Maďar radí zkontrolovat si i lékárnu, zda dodržuje skladovací podmínky. Varuje před nákupem léků navlhlých a těch, které byly skladovány mimo chladicí zařízení, i když tam být mají. 

"Lékárny, které nemají co skrývat, rády vpustí turistu i do zadní části prodejny, aby mohl alespoň pohledem posoudit hygienické podmínky skladování léků," je přesvědčen Maďar. 

Při nákupu sterilních jednorázových pomůcek, jako jsou injekční jehly a stříkačky, radí docent zkontrolovat neporušenost obalu. Vychází ze svých zkušeností z některých rozvojových zemí, kde se prodávají pomůcky použité předtím u jiného pacienta. Pocházejí prý z nemocničních odpadů a před nabídkou k prodeji byly jen propláchnuté. 

Cestovní lékárnička je nejlepší řešení

Nejbezpečnější je podle Maďara vézt si tyto pomůcky v cestovní lékárničce sbalené před odjezdem doma. Její další obsah se liší podle cíle cesty, věku cestovatele, zda jde o muže, ženu nebo dítě, jaké choroby cestovatel má, na jak dlouho jede a zda bude uprostřed civilizace nebo daleko od ní. 

V každém případě má být obal vodotěsný. V lékárničce má být seznam léků, které obsahuje. Vedle vybavení na ošetření ran to je teploměr, dezinfekce, léky na bolest a proti teplotě, na kožní alergii při štípnutí hmyzem a při poranění jedovatými živočichy, přípravky na průjem i zácpu, oční a nosní kapky, krém na plísně, přípravky na spaní či tablety k dezinfekci vody. 

Důležité je podle Maďara zabalit dostatečné množství léků, které cestovatel dlouhodobě užívá, jako jsou inzulín, léky na astma, vysoký tlak či antidepresiva. Ženy by neměly zapomenout na antikoncepční pilulky a obě pohlaví na kondomy.

Předchozí článek

Havlův film: Místo Varů soutěžil v Moskvě. Neúspěšně. Teď chce Oskara

Následující článek

Vítěz loňského Mysticu Maxim Habanec