Letní dovolenou u moře si mohou dopřát i kardiaci, nutná příprava
20. 7. 2010 – 7:08 | Cestování | red | Diskuze:

Letní dovolenou u moře si mohou dopřát i lidé s nemocným srdcem, pokud podniknou potřebné přípravy. Velké horko znamená pro ně zvýšenou zátěž. Může je postihnout nevolnost a mohou trpět dušností. Nemoci srdce a cév jsou nejčastějším zdravotním problémem Čechů a jsou na prvním místě příčin úmrtí v Česku.
Odborníci kardiakům radí, aby ještě před odjezdem na dovolenou navštívili svého lékaře a probrali s ním, zda je výlet pro ně vhodný. Měli by si nechat napsat dostatek léků, jež pravidelně užívají.
Obecně nejvhodnější dobou pro pobyt u moře pro kardiaky je září, kdy už nebudou vystaveni takovému žáru. V červenci a srpnu šplhá rtuť teploměru u moře vysoko nad 30 stupňů Celsia, září bývá chladnější.
Při jízdě autem na dovolenou by měl řidič-kardiak dělat častěji přestávky, jeho zdraví neprospívá řídit na dlouhé trase v jednom zátahu. Únava u lidí s nemocným srdcem totiž nastupuje rychleji než u zdravých, reakce na neočekávané situace na silnici se zpomalují a hrozí nehoda. Na dlouhé cestě by měl kardiak občas zastavit a procvičit si nohy. Předejde zdravotním komplikacím, jako jsou městnání krve v nohou a vznik trombózy.
Kardiaci by se v létě měli držet ve stínu a polostínu. Lékaři doporučují jako cíl cesty raději než moře podhorské oblasti s nepříliš náročným terénem, kde se dá chodit na vycházky, jezdit na kole a věnovat se kondičnímu běhu či rekreačnímu plavání. Rozhodně by se kardiaci neměli pouštět do adrenalinových sportů.
Denně by měli vypít zhruba tři litry tekutin, střídat vodu, ovocné čaje a minerální vody. Nápoje nesmějí být ledové, lépe je pít vícekrát a po menších dávkách, organismus lépe tekutinu přijme.