Manželé Steigerovi připravují v Praze Muzeum vánoc
26. 3. 2010 – 0:03 | Cestování | red | Diskuze:

Celoročně otevřené muzeum věnované vánočním dekoracím a obyčejům chystají manželé Eva a Ivan Steigerovi, majitelé největší známé soukromé sbírky historických hraček a vánočních ozdob u nás.
Nejvýznamnější část expozice je už přístupna zájemcům v galerii Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, kde bude přístupna do konce dubna. "Poté se vitríny s andílky, světlonoši, čerty, betlémy s pohybujícími se figurkami, nazdobenými vánočními stromky, zvonkohrami a plyšovými medvídky u štědrovečerní tabule přesunou do některého stálého prostoru. Zájem už projevila muzea i zámecké galerie v Praze i mimo ni," říká mluvčí tohoto projektu Magdalena Bičíková.
Steigerovi sbírají předměty, hračky a dekorace s vánoční tematikou už skoro třicet let a zaměřují se na území bývalého Rakouska-Uherska. K těmto osobitým památkám se dostali právě přes historické hračky. "Celoročně otevřená muzea věnovaná fenoménu Vánoc existují v Německu, Francii, Belgii i Spojených státech, všude jsou oblíbenou rodinnou atrakcí," dodal sběratel, ale i filmař a karikaturista Ivan Steiger.
Jeho rodinná sbírka obsahuje unikáty, které mnozí lidé ještě před nedávnem vyhazovali do popelnic. Vždyť za vánoční okrasy z 20. a 30. let minulého století, ražené ozdoby s barvou pozlaceného nebo postříbřeného kartonu, krepové a vatové panáčky nebo koule se spirálkami leonského drátku se dnes na světových dražbách platí slušné částky. A tak jsou podle Steigera vánoční památky asi nejmladším oborem ve sběratelství starožitností.
Nejen jednotlivé předměty, ale právě ucelený soubor je to, co je na rodinné sbírce Steigerových nejvzácnější. Jen v Nejvyšším purkrabství na Pražském hradě je zatím vystaveno 40 vitrín s padesáti historicky ozdobenými vánočními stromky. Součástí expozice, otevřené denně od 10:00 do 17:00, je pohled do historie Vánoc, v níž se měnily symboly i zvyky až do podoby rodinné oslavy pro děti, zahrnované dárky od Ježíška.
Zájemci se tam dostanou po zaplacení 50 korun. Děti a držitelé obvyklých slev platí 30 korun, rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti činí 70 korun.