Dnes je středa 30. dubna 2025., Svátek má Blahoslav
Počasí dnes 7°C Polojasno

Muzeum hlavního města Prahy zve do výletních restaurací

29. 9. 2010 – 6:43 | Cestování | red | Diskuze:

Muzeum hlavního města Prahy zve do výletních restaurací
zdroj: tisková zpráva

Na výlet "časem i prostorem" zve Muzeum hlavního města Prahy návštěvníky výstavy Pražské výletní restaurace. Po pomyslných kolejích, které zdobí podlahu výstavní síně, se od 22. září do 20. března 2011 mohou vydat do oblíbených míst Pražanů na přelomu 19. a 20. století.

"Výstava je o životním stylu Pražanů. Snažili jsme se ukázat, jak naši předkové žili, kam jezdili na výlety. Je to cesta do 'zelených útulků', jak byly výletní restaurace označovány," řekl na tiskové konferenci autor výstavy Tomáš Dvořák.

Návštěvníci výstavy ve dvou sálech hlavní budovy muzea se postupně přenesou od druhé poloviny 19. století přes první republiku až do současnosti. Od zahradních šenků v centru města projdou až do středočeských lesů a k říčním břehům. Pomáhají jim v tom velkoformátové fotografie, mapy i moderní technika. Mohou se pohodlně usadit ve vlakovém kupé, ve vagonu pražské tramvaje, postát na palubě výletní lodě nebo se projít po kolejích, které vedou k výletním cílům.

Klid v metropoli

Mezi oblíbená místa patřily restaurace na vltavských ostrovech, v městských parcích, ale také trampské a turistické hospůdky v okolí města. Výletníci hledali klid v Povltaví, Posázaví, v Chuchli, Modřanech, na Zbraslavi, ve Štěchovicích i na Slapech. "Odpočinete si, osvěžíte tělo, uklidníte nervy, posílíte zdraví. Vaše těla se opálí do hněda, oči zazáří spokojeností," lákal jeden z dobových plakátů.

Výletníkům byly přizpůsobeny nedělní vlaky či parníky. Jezdili ale také cyklisté či automobilisté. "Od 20. let minulého století se Praha zvětšuje, stoupá životní úroveň a začíná expanze pražských výletníků do okolí. Lidé vyráží všemi směry ven z dusné Prahy. Oblíbené bylo posezení v Kunratickém mlýně, kolem obory Hvězda či na Jenerálce. Byly jich (restaurací) tisíce. Od některých se zachovaly jen pohlednice," řekl Dvořák.

Hudba patří k zážitku

Upozornil, že pro atmosféru výletních restaurací byla důležitá také hudba. "Patřilo k dobrému tónu se v nedělní odpoledne vydat do nějaké restaurace a tam si poslechnout koncert. Velmi oblíbené byly koncerty vojenské hudby, ale také civilní, například hudby poštovních zřízenců nebo hudby sokolské," řekl Dvořák. Upozornil, že první koncert mohl začínat už v šest hodin ráno.

Zánik restaurací způsobily podle historika zejména politické poměry. "Restaurace byly znárodňovány a v 50. letech se uskutečnila 'optimalizace sítě'. To mělo za následek, že některé byly zcela zrušeny, z jiných se staly jídelny nebo družstva. Majitelé se stávali zaměstnanci ve svém podniku, ale zůstávali tam až do smrti," uvedl.

Exponáty byly zapůjčeny mimo jiné od rodin majitelů Šlechtovy restaurace ve Stromovce, Zámečku na Letné i slapské restaurace U Neužilů, která je dosud v provozu. Poznávat dobové speciality pak zájemci mohou v dobové restauraci, která je součástí expozice.

Zdroje:

Předchozí článek

Antibiotika - studie prokazují velké zdravotní problémy

Následující článek

Sexualita u dětí III: Je třeba je chránit