Na tygra Xerona do zlínské zoo
30. 12. 2008 – 12:22 | Cestování | red | Diskuze:
Zlínská zoologická zahrada dnes zhruba na roční pobyt získala z ostravské zoo samce tygra ussurijského Xerona. Bude novým partnerem čtyřleté tygřice Tanji.
Desetiletý Xeron, který se letos stal v Ostravě otcem dvou mláďat, měl původně odcestovat do pražské zoo a podpořit zde chov tygrů. Díky vstřícnosti pražských kolegů však Xerona přece jen dočasně získala zlínská zoo, sdělila dnes ČTK mluvčí lešenského areálu Romana Bujáčková.
Podle ní návštěvníci zahrady však tygra prozatím spíše uslyší, než uvidí. Xeron totiž zůstane několik dnů ve vnitřní ubikaci v zázemí expozice, postupně si bude zvykat na nové prostředí a také na novou partnerku. "Do venkovní části expozice mu umožníme vstup v průběhu příštího týdne. S Tanjou však na první společnou procházku do rozlehlého venkovního výběhu zamíří až zřejmě ve druhé polovině ledna," uvedla Bujáčková.
Dosavadní partner Tanji, osmiletý Timur, na začátku letošního prosince odcestoval do hodonínské zoo. Domov našel ve tamějším novém pavilonu pro kočkovité šelmy. Darováním Timura Zoo Hodonín mohla zlínská zoo přistoupit k sestavení nového chovného páru tygrů ussurijských. Podle Bujáčkové by případná mláďata Tanji a Xerona byla geneticky velmi cenná a byla by i velkým přínosem pro evropský záchranný program (EEP), do kterého jsou tygři ussurijští zařazeni.
Chov druhu řídí komise odborníků z různých zoo v čele s koordinátorem. Ten shromažďuje potřebné informace o všech jedincích, třeba věk, pohlaví, původ, genetické aspekty a míru vzájemné příbuznosti. Na jejich základě vytváří takzvanou plemennou knihu, která mapuje celou populaci v zajetí včetně historických záznamů.
Každé zvíře v plemenné knize má své číslo, které mu zůstává po celý život. Ve spolupráci s komisí koordinátor navrhuje další postup chovu. Velká pozornost je přitom věnována genetickým vlastnostem. V rámci EEP jsou veškeré výměny zvířat bez finančních nároků.
Tygr ussurijský je vůbec největší kočkovitou šelmou na světě. Dospělý samec může vážit až 300 kilogramů. Především kvůli pytláctví je ale dnes ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Obývá již jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě, v Severní Koreji a na severu Číny. Početní stavy ve volné přírodě se odhadují na 350 kusů, ve světových zoo jich žije kolem 1000.
Zdroje: