Národní technické muzeum vystavuje pera, která měnila dějiny
23. 9. 2011 – 21:04 | Zajímavosti | red | Diskuze:

Psací pero vyrobené ze stříbra a nalezené ve vraku španělské flotily potopené roku 1715 či unikátní Space Pen, jehož součásti pocházejí z vesmírného odpadu průzkumné rakety Atlas, mohou zájemci vidět na čerstvě otevřené výstavě v Národním technickém muzeu v Praze na Letné.
Až do 29. ledna příštího roku budou její součástí také pera, která měnila dějiny. Například ta, jimiž Michail Gorbačov a George Bush podepsali smlouvu o omezení strategických zbraní a vzájemném obchodu. Vrchol víčka každého pera zdobí safír představující nově zrozenou hvězdu - novu. Jde o vůbec první případ, kdy Parker na svá pera umístil vzácný kámen. Pera jsou personalizována podpisy obou prezidentů. Jsou vyryty do víčka pera a vyplněny černým lakem. Pro tuto zvláštní událost vznikly i speciální kazety z amerického černého ořechu s prezidentskými pečetěmi obou zemí vygravírovanými laserem do dřeva.
Čím se psaly dějiny
Expozice nazvaná Parker - čím se psaly dějiny přináší průřez historií této značky a její prestižní řady Parker Duofold, která letos slaví 90. výročí. Zájemci si mohou prohlédnout i pera z limitovaných sérií a mohou se zapojit do originálního soutěžního projektu autorského psaní příběhu značky Parker s Davidem Zábranským, nositelem ceny Magnesia Litera. Více informací, podmínky soutěže a její průběh naleznou zájemci na adresewww.pribehparkera.cz.
Expozice představuje originálním způsobem svět prestižních psacích potřeb. Značka Parker je synonymem kvality, dlouholeté tradice, revolučních inovací a osobitého designu. Málokdo ale tuší, jakou roli měla tato firma během své více než stodvacetileté historie. Připomíná ji také dobová reklama. David Shepherd, který v Praze výstavu zahájil, je obdivovatelem a znalcem světa Parker. O psacích potřebách této značky napsal několik knih. Tvrdí, že její kvalita přetrvává a přebíjí cenu.
Několik bloků
Výstava je koncipována do několika tematických bloků. Jeden z nich připomíná jedinečný design včetně různých legendárních modelů, jakým je například pero Parker 51, předloha dobře známých kopií v podobě takzvaných čínských per. Pod hlavičkou Parker Duofold vznikají limitované a sběratelské edice per, které jsou vždy vyráběny v omezeném počtu a reprezentují originalitu v podobě technologie, ručního zpracování a užitých drahých materiálů.
Návštěvníci výstavy si mohou i vyzkoušet, jak se některými současnými psacími potřebami značky Parker píše. Na dva víkendy (15.-16. října a 26.-27. listopadu) jsou plánovány speciální workshopy věnované výstavě.