Nepál: Soutěž krásy slonů
2. 1. 2011 – 5:52 | Cestování | red | Diskuze:

Tahle soutěž krásy byla stejná jako každá jiná - na soutěžící vyšňořené do maximálního lesku čekala promenáda i testy inteligence. Také hygiena a zdravotní stav byly důležité, stejně jako tělesné proporce.
Jako vítězka vyšla ze soutěže, která byla první svého druhu v Nepálu, osmadvacetiletáslonice jménem Čančankali, což se dá přeložit jako "hravá kráska". Ve finále porazila dvě soupeřky, které byly starší než ona.
Ovšem ta soutěž, která se v pondělí a v úterý konala v nepálském turistickém středisku Sauraha, nebyla pro mladé dívky - byla pro slony.
Mahauti (vodiči slonů) před soutěží odvedli dokonalou práci na vzhledu svých svěřenců. Slony vykoupali, kůži jim vydrbali kartáčem a naolejovali čelo. Na "tváře" a uši slonů nakreslili ornamenty a celkový dojem doplnili pokrývkami. Čančankali dostala světle červený plášť s tmavší červenou "čapkou" a každý nehet měla natřený jinou barvou.
Mladá vítězka
"Myslím, že zvítězila, protože jsem na ní hodně zapracoval," řekl po vyhlášení výsledků její mahaut, šestačtyřicetiletý Prabhu Čaudharí, "To, že byla mladší než její soupeřky, taky pomohlo," dodal s tím, že se také chovala vybraně.
Soutěžící sloni patří mezi zhruba stovku ochočených tlustokožců ve středisku na okraji Národního parku Čitvan v jižním Nepálu u hranic s Indií. Sloní soutěž krásy byla letos uspořádána jako novinka v rámci třídenního Sloního festivalu v Čitvanu, který skončil v úterý.
Park o rozloze 932 čtverečních kilometrů je domovem medvědů pyskatých, bengálských tygrů, nosorožců jednorohých, levhartů, krokodýlů a stěhovavých ptáků. Turisté se tu mohou svézt na slonovi či vyrazit na safari.
Šest sloních krasavic
Organizátoři do soutěže vybrali jen šest slonů, protože si nebyli jisti, jak první ročník dopadne. Porota soutěžící posuzovala podle jejich inteligence a vzhledu, tedy stejných kritérií, podle jakých jsou v soutěžích krásy posuzovány aspirantky na titul miss.
Pět porotců dostalo deset kritérií, podle nichž slony hodnotili - například to, jak poslouchají běžné povely mahautů, jaký mají postoj a vzhled při chůzi na vzdálenost zhruba 25 metrů, jak jsou čistí, jaké mají nehty, uši, jak hebkou kůži i jak jsou namalovaní.
Věková škála soutěžících byla impozantní - nejmladšímu slonovi bylo pět, nejstaršímu o 60 let víc. "Dívali jsme se všem za uši, abychom viděli, kolik bolavých ran tam mají," řekl jeden z porotců. "Hodně ran by znamenalo, že slona jeho mahaut musí hodně bít, aby ho zvládl."
Sloní festival začali pořádat místní majitelé hotelů v roce 2004, kdy zemi přestalo sužovat povstání maoistů odrazující turisty. První součástí festivalu byly sloní závody, pak přibyl sloní fotbalový turnaj.
Upozornění na volně žijící zvřata
"Chtěli jsme přilákat domácí návštěvníky a napadlo nás tohle," řekl Ghanšjam Šréštha, hoteliér ze Saurahy, který festival zorganizoval. "Naším dalším záměrem bylo zvýšit povědomí mezi místními obyvateli o tom, jak důležitá jsou volně žijící zvířata, protože během povstalecké války se značně rozšířilo pytláctví."
Z festivalu se postupně stal velký hit a nyní ho během tří dnů navštívilo více než 100.000 lidí; většinou Nepálců. Ke sloním atrakcím přibyly i závody vozů tažených býky a koňmi či kanoistika. Do sloního závodu v běhu letos nastoupilo 20 slonů, z nichž po rozbězích postoupilo 12 do semifinále a šest do finále. Vítěz překonal trať dlouhou 300 metrů za minutu a 13 vteřin.
Největším tahákem festivalu ale byl sloní fotbalový turnaj, při němž tisíce lidí nadšeně povzbuzovaly nemotorné slony, které se jejich mahauti snažili přimět k vstřelení gólu na hřišti velkém 70 na 30 metrů. Na to, že na turnaj trénovali tři měsíce, si sloni nevedli nijak špatně.