Dnes je sobota 3. května 2025., Svátek má Alexej
Počasí dnes 25°C Dešťové přeháňky

Nový Zéland si od filmu o hobitovi slibuje oživení turistiky

5. 11. 2012 – 16:10 | Do světa | Danica Klein | Diskuze:

Nový Zéland si od filmu o hobitovi slibuje oživení turistiky
Dům hobitů | zdroj: tisková zpráva

VIDEO. Oživení cestovního ruchu si slibují úřady na Novém Zélandu od prvního dílu trilogie Hobit, který se natáčel v srdci novozélandské přírody a 28. listopadu bude mít světovou premiéru v metropoli Wellingtonu. Souostroví tímto způsobem těžilo již z filmové trilogie Pán prstenů, která se stala jedním z nejvýdělečnějších snímků v dějinách. Zemětřesení v roce 2011 i celosvětová hospodářské recese ale příliv turistů zastavily.

Film Hobit: Neočekávaná cesta natočil novozélandský režisér Peter Jackson podle románu britského spisovatele J.R.R. Tolkiena. Experti v oblasti cestovního ruchu doufají, že film vyvolá stejné nadšení jako před lety třídílná fantasy Pán prstenů. Organizace na podporu cestovního ruchu Tourism New Zealand pro světovou premiéru uvolnila v přepočtu 22,7 milionu korun. Změnila také slogan, který má pomoci podporovat Nový Zéland v zahraničí. Ten už není "100% Nový Zéland", ale "100% Středozemě" podle názvu fiktivní krajiny, kde se příběhy hobita Bilba Pytlíka odehrávají. 

"Chceme případným turistům ukázat, že kouzlo Středozemě je vlastně na Novém Zélandu skutečností," řekl ředitel organizace Kevin Bowler. 


Díky třídílné dobrodružné fantasy Pán prstenů počet zahraničních návštěvníků Nového Zélandu v letech 2000 až 2006 stoupl z 1,5 milionu na 2,4 milionu, když se řada lidí chtěla vypravit na místa natáčení. V posledních čtyřech letech ale příliv turistů na Nový Zéland stagnoval a do země zavítalo nejvýše 2,5 milionu turistů ročně. 

Podle nedávné expertní studie citované AFP za klesajícím zájmem turistů o Nový Zéland stojí větší konkurence jiných států, ale také horší ekonomická situace zemí, odkud dříve turisté ve velkém přijížděli. V roce 2011 navíc město Christchurch na Jižním ostrově zasáhlo zemětřesení, které zabilo 185 lidí.

Předchozí článek

Jednodenní skipass ve Špindlerově Mlýně podraží

Následující článek

Senátor Kubera se svěřil s obavami. Naplno řekl, co na kongresu ODS jen naznačil