Nudí vás tradiční destinace? Zkuste v létě KLDR nebo Irák
18. 4. 2014 – 13:41 | Zajímavosti | Petr Kubec | Diskuze:

Severní Korea, Irák, Írán... To jsou státy, na které si při rozhodování o letní dovolené s největší pravděpodobností ani nevzpomenete. Pokud vás už ale polehávání na pláži nudí a hledáte něco nezvyklého, neokoukaného a možná i trochu adrenalinového, jsou pro vás tyto destinace jasnou volbou. Specializovaných cestovních kaceláří, které takovéto neobvyklé zájezdy organizují, je rok od roku více. Objevily se i na letošním berlínském veletrhu cestovního ruchu ITB a největší zájem byl tentokrát o Blízký východ, konkrétně Irák.
Třeba Irák je na ITB zastoupen už druhým rokem. Ve srovnání s Jemenem tam násilí, atentáty ani přepady neexistují. Není třeba starat se o nic jiného než o plněné datle, rukodělné výrobky či krásy Babylónu. "Cestovní ruch se v Iráku rychle rozvíjí, máme k tomu vše, co je třeba," říká irácký ministr cestovního ruchu Mahmúd Zubajdí.
Podle něj do země denně přijíždí na 6000 návštěvníků. Jde hlavně o účastníky náboženských poutí ze zemí Blízkého východu. "Teď hodláme rozvíjet i cesty za kulturním poznáním," upozorňuje Zubajdí. Trvá na tom, že bezpečnost návštěvníků je zajištěna.
Francie je ale jiného názoru, jelikož její ministerstvo zahraničí zakazuje pořádat zájezdy do celé země z výjimkou Kurdistánu na severu. Podle Paříže jinde lidem hrozí útoky a únosy.
Dobře organizované zájezdy jsou jistou zárukou bezpečí
Světová organizace cestovního ruchu UNWTO vede statistiku, podle níž v roce 2010 Irák navštívilo 1,5 milionu turistů. Dnes je jich dvojnásobek, ale stále jde hlavně o poutníky, říká Muhammad Karím z cestovní kanceláře Al-Manar. Nelíbí se mu, jak o Iráku informují sdělovací prostředky. "Rizika je třeba brát vážně... Některým místům je nutné se vyhnout, ale v podstatě lidem doporučujeme, aby jeli kamkoli, pakliže jsou zájezdy dobře zorganizovány," řekl generální tajemník UNWTO Tálib Rifáí. "Pro žádnou zemi neplatí celkové riziko, vždy jde o určitá místa," dodal.
V případě Íránu se německá cestovní kancelář Studiosus vyhýbá pohraničí s Afghánistánem a některým kmenovým oblastem. Jinak je podle jejího zaměstnance Manfreda Schreibera Írán bez jakéhokoli logistického a bezpečnostního rizika. Odmítá Írán srovnávat s Irákem nebo Afghánistánem, které jsou podle něj skutečně nebezpečnými zeměmi. Francie však cesty do Íránu až na nezbytně nutné případy nedoporučuje.
Studiosus rozšířila svou nabídku o tři nové okruhy, avšak zajistit cesty do Iráku je prý vzhledem k infrastruktuře obtížné. Jak pro Írán, tak pro Severní Koreu podle Schreibera platí, že lidé jsou zvědaví na země, o nichž neustále slyší v médiích.
Po KLDR jedině s průvodci a beze slova
Německá cestovní kancelář BCT Touristik reagovala na přání některých turistů, kteří při cestě do Jižní Koreje projevili zájem zavítat i k jejímu severnímu sousedovi. Kancelář proto zkouší tomuto přání vyhovět tím, že návštěvníky veze z Jižní Koreje do Číny, odkud jedině se dá do KLDR dostat. "Nebudete ale mít možnost s někým tam hovořit, protože jste neustále v přítomnosti dvou průvodců, nemá cenu o tom vyjednávat, ani se snažit hovořit o politice," popisuje situaci ředitel BCT Ulrich Bexte. Když se prý člověk s tímto stavem smíří, má jakousi "malou šanci" se světem v KLDR komunikovat.
Rifáí říká, že turistika kvete v zemích, kde panuje mír a stabilita, ale existují i výjimky. Turisté, kteří přijíždějí na západní břeh Jordánu podle něj svou přítomností přispívají k tamnímu mírovému procesu, který je stále v chodu.
Sýrie z mapy turistických destinací zmizela stejně jako Afghánistán. Mezi pozvanými hosty na ITB byl fotograf a režisér George Kurian, který má zkušenosti z Afghánistánu. Kdyby se v Kábulu objevil nějaký zahraniční turista, vyvolalo by to podle Kuriana jen jedinou reakci, a to tuto: "Kdo je ten šílenec?"