Ostrov Svatého Bartoloměje vystoupil z Evropské unie


Evropská unie je chudší o osm tisícovek obyvatel, kteří žijí na jejím nejvzdálenějším území. V první den roku 2012 z ní totiž vystoupil ostrov Svatého Bartoloměje, francouzské zámořské území, které leží v Karibském moři zhruba 5000 kilometrů od evropských břehů.

Placeholder, zdroj: Archiv

Oblíbená turistická destinace, která je také rájem dálkových jachtařů, se už nebude muset ohlížet na nařízení z Bruselu, pro cestovatele z Evropy ale bude mít dál domáckou atmosféru. Nepřijde ani o příslušnost k Francii, ani o svou měnu, euro.

Ostrov Svatého Bartoloměje, francouzsky Saint-Barthélemy, který je od roku 1878 součástí Francie, získá status přidruženého území EU. Jako první tak využije pravidla nově definovaného v Lisabonské smlouvě, které zámořským departmentům možnost vystoupení z EU administrativně usnadňuje.

Bezcelní zóna

Rozhodnutí zástupců karibského ostrova, který je součástí Malých Antil, se opravdu povedlo změnit v realitu překvapivě rychle. Svatobartolomějský parlament rozhodl o vystoupení z Evropské unie v říjnu 2009, když pro odchod hlasovalo 17 poslanců z 18. O rok později tento krok schválily i členské státy.

Politici na Svatém Bartoloměji měli co se týče úsilí o vystoupení z unie hlavně ekonomickou motivaci. Ostrov má totiž vzhledem ke své geografii spoustu obchodních vazeb v Severní a Jižní Americe a historicky fungoval i jako bezcelní zóna. Daňovou a celní autonomii si ale nemohl jako součást sedmadvacítky plně zachovat, a tak se rozhodl pro samosprávu. Parlament také argumentoval tím, že tak malé a vzdálené území někdy může jen s obtížemi zavádět nařízení, která platí v kontinentální Evropě. Jen těžko třeba může dovážet zboží, které odpovídá evropským standardům, když ho importuje většinou ze států mimo EU, kde tyto standardy neplatí.

Jen na občanský průkaz

Svatý Bartoloměj je sopečný ostrov o rozloze 21 čtverečních kilometrů, tedy zhruba jako menší české okresní město, a ekonomicky je závislý hlavně na turistice. Každoročně ho navštíví asi 200.000 lidí, což je při počtu 8000 stálých obyvatel závratné číslo. Vzhledem k tomu, že je Saint-Barthélemy považován za luxusní destinaci pro cestovatele za exotikou, přináší návštěvníci do státní kasy značné částky. Kupříkladu hrubý domácí produkt přepočtený na jednoho obyvatele je na Svatém Bartoloměji vyšší než v kontinentální Francii.

I když od 1. ledna nebudou moci občané EU na tento karibský ostrov dál cestovat jen na občanský průkaz jako dosud, uchová si Svatý Bartoloměj evropského ducha. Ostatně, evropskou kolonií je už od 17. století, a kromě Francie patřil jedno století i Švédsku. Vláda v hlavním městě Gustavii chce být jako zámořské území dál součástí Francie, i když má nyní mnohem širší autonomii. V obchodech se dál bude platit eurovými bankovkami a na ulicích bude znít francouzská kreolština a angličtina. O svých záležitostech už ale budou Svatobartolomějci rozhodovat bez Bruselu za zády.

reklama

čtete dále

 • Obereggen – lyžování v království Dolomit

  Obereggen – lyžování v království Dolomit

  31.12.2011 17:17 – Do světa 0

  Lyžařský kolotoč Obereggen na úpatí hory Latemar je vzdálen pouhých 20 kilometrů od hlavního města země Bozen/Bolzano. V červnu 2009 bylo horské pásmo Latemaru jako součást masivu Dolomit zahrnuto do seznamu nejkrásnějších krajin světa a UNESCO je povýšilo na světové přírodní dědictví. více

 • Světové metropole se chystají na silvestrovské oslavy

  Světové metropole se chystají na silvestrovské oslavy

  31.12.2011 07:57 – Do světa 0

  Velkolepé slavnosti spojené s ohňostroji a statisíce lidí v ulicích. Tak budou zřejmě i letos vypadat oslavy příchodu Nového roku ve světových metropolích, a to navzdory hospodářskému oslabení, se kterým se potýkají západní státy. více

 • Číňané postaví v Tibetu nejvýše položené letiště světa

  Číňané postaví v Tibetu nejvýše položené letiště světa

  28.12.2011 07:02 – Do světa 0

  Čína během příštího roku zahájí práce na výstavbě nejvýše položeného letiště světa. Stát bude v Tibetu v nadmořské výšce 4436 metrů, což je asi 100 metrů nad současným rekordem. Informovala o tom státní tisková agentura Nová Čína. Výstavba letiště má přijít na 1,8 miliardy jüanů (asi 5,6 miliardy Kč) a s jeho zprovozněním se počítá za tři roky. více

 • Češi vybírají zájezdy do Alp opatrně, vedou ledovce

  Češi vybírají zájezdy do Alp opatrně, vedou ledovce

  27.12.2011 07:59 – Na lyžích 0

  Češi jsou letos při výběru lyžařských zájezdů do Alp kvůli nejistým sněhovým podmínkám opatrní. Jistí se výběrem výše položených středisek a lyžování na ledovcích. více