Dnes je sobota 3. května 2025., Svátek má Alexej
Počasí dnes 25°C Občasný déšť

Osvobození západu Čech připomene i celosvětová hra geocaching

26. 4. 2010 – 8:21 | Cestování | red | Diskuze:

Osvobození západu Čech připomene i celosvětová hra geocaching
zdroj: tisková zpráva

Letošní 65. výročí osvobození západu Čech americkou armádou v roce 1945 připomene v Plzeňském kraji také hra geocaching.

Spočívá v hledání ukrytých schránek - "keší" - s GPS přístrojem podle daných zeměpisných souřadnic. Plzeňská komunita hráčů geocachingu, neboli "kačerů", jak si hovorově účastníci hry říkají, připravila na podnět Amerického centra při ambasádě USA sedm nově ukrytých schránek. Jsou na místech spojených s osvobozováním Plzeňského kraje. Souřadnice jednotlivých keší budou oficiálně zveřejňovány postupně od 26. dubna do 7. května, informovalo tiskové oddělení ambasády.

Keše jsou rozmístěné po celém kraji od Šumavy až po tak zvanou demarkační linii na Rokycansku, kde se v roce 1945 postup amerických vojsk na základě mezinárodní dohody zastavil. Šest schránek je normálních, sedmou, bonusovou, bude moci "odlovit" jen ten, kdo najde všechny předchozí, řekl jeden ze spoluautorů série, který ve hře používá jméno Venca68.

"Ty keše jsou některé navázané na události, které se na konci války staly, některé ne. Snažili jsme se, aby se objevily i k tomu datu, kdy ta událost nastala," řekl. Některé ze skrýší tak obecně zmiňují postup Američanů západními Čechami nebo popisují demarkační linii, jiné připomínají konkrétní události z konce války - například sestřelení amerického bombardéru nebo výbuch vojenského džípu.

"Určitě jsme se nesnažili nějak podrobně mapovat postup osvobozování. Ve spolupráci s plzeňským Pattonovým muzeem jsme vybrali několik míst a příběhů," poznamenal Venca68. Už nyní existuje v kraji několik schránek, které připomínají válečné události. Místní komunita "kačerů" nevylučuje do budoucna ani případné rozšíření série o další schránky a válečné události.

Celosvětová hra geochaching, která v květnu slaví desáté výročí vzniku, je mezi Čechy velmi oblíbena. Češi patří k aktivním hledačům i zakladatelům schránek. Zatímco například v mnohem větším a lidnatějším Polsku je založeno kolem 1300 keší, v Česku je jich momentálně podle oficiálního webu www.geocaching.com víc než 16.900. Hra kombinuje hledání schránek, jejichž souřadnice jsou mnohdy ukryté v šifrách, a pohyb v přírodě. Keše, jichž je na celém světě přes milion, většinou vodí hledače na zajímavá a významná místa.

Předchozí článek

Ransdorf opět havaroval. Za dřívější autonehodu může být stíhán

Následující článek

Fanoušci Scorpions stejně Paroubka volit nebudou, říká politolog