Po letech snažení vzniklo v Železné Rudě muzeum lyžování
5. 4. 2010 – 11:02 | Cestování | red | Diskuze:

Po čtyřech letech snažení města, lyžařských fandů a milovníků Šumavy vzniklo v Železné Rudě muzeum lyžování. Expozice se 200 exponáty v místním zámku například dokladuje, že první české lyže nepocházejí z Krkonoš, ale ze Šumavy.
Při dnešním otevření to řekli sběratel a majitel zámku a muzea motocyklů Zdeněk Bálek a šestasedmdesátiletý autor výstavy Emil Kintzl, znalec historie lyžování v regionu.
Stálá expozice Historie lyžování na Železnorudsku mapuje období do 50. let minulého století. "Je tu seriál 15 párů lyží včetně všech zásadních druhů vázání a dále čtyři figuríny v dobovém sportovním oblečení a spousta fotografií s česko-německými popisky, zachycující například historické styly lyžování," řekl Kintzl.
První české ski prý sestavil v roce 1890 Karl Paleček v Huťském dvoře pod Smrčinou. Byl to hajný, absolvent dřevařské školy ve Volarech. "Jezdil na nich v gumovkách připevněných řemínky. O tři roky překonal krkonošské sekerníky, a tak máme na Šumavě primát," dodal Kintzl.
Tento fakt nebyl známý, přišlo se na to až po roce 1989 v německých časopisech. Kintzl pak navázal kontakt s jeho pravnukem a před 14 dny dostal fotografii Palečka, po níž toužil, a v muzeu ji vystavil. Dalšími unikáty jsou lyžařské boty laponského typu se zvednutou špičkou; používaly se na přelomu 19. a 20. století. Raritní jsou také lyže, které mají prostředky širší než konce.
Kintzl se za minulého režimu jako kotelník věnoval sbírání starých fotografií. Po listopadu 1989 uspořádal výstavu a napsal knihu O počátcích lyžování na Šumavě slovem i obrazem. Později vnikl nápad udělat na Šumavě první muzeum lyžování.
Součástí expozice je vojenský předpis z doby první republiky, kde je věta: "K lyžování se používá lyží", a řada zajímavých fotografií z vojenského výcviku. "Výstava se nechá rozšířit, případně exponáty vyměnit za lepší, ale ty musí lidi přinést. Ze Železné Rudy nemáme nic, sháněli jsme to po Klatovech a okolí po známých. Až to lidi uvidí, tak leccos z půdy přinesou," uvedl autor výstavy.
Ta zahrnuje převážně Kintzlovy exponáty a dále zápůjčky od milovníků Šumavy a lyžování. Vznik expozice zaplatilo město, které je provozovatelem muzea. Bálek poskytl prostory. "Využili jsme bývalé kino. O muzeu lyžování se tu hovoří čtyři roky," řekl.
Nevyloučil, že se může rozšířit, protože připravuje rekonstrukci půdních prostor zámku, který byl založen roku 1690. Bálek ho koupil zchátralý v roce 2004, po opravách ho v roce 2005 zpřístupnil jako muzeum. Kromě historie lyžování nabízí přes 50 historických motocyklů. "Tady, v Bečově a Kašperských Horách vystavuji 170 motorek, 80 jízdních kol a několik automobilů. Věnuji se tomu už 35 let," doplnil Bálek.