Mazurská jezera: div světa?
10. 6. 2009 – 14:57 | Cestování | red | Diskuze:

Mezi kandidáty Nadace New7Wonders se sídlem ve švýcarské Ženevě, která klání Sedm přírodních divů světa pořádá, je například národní park Grand Canyon, ale také nejvyšší hora světa Mount Everest či jezero Loch Ness. Poláci jsou přesvědčeni o tom, že si Mazurská jezera na severovýchodě Polska titul zaslouží. Skýtají nepřeberné možnosti trávení odpočinku na vodě, v lesích či při návštěvách křižáckých hradů a paláců.
Na území Varmijsko-Mazurského vojvodství se nachází na 4000 jezer, které spojuje 14 kanálů. Zážitek z plavby na jachtě uprostřed hustých lesů vyhledávají každé léto tisíce polských turistů. K tomu, aby si člověk užil na jachtě, nemusí plavidlo vlastnit. Zapůjčení dobře vybavené plachetnice stojí v přepočtu 900 až 1200 korun na celý den. Pro menší lodě stačí mít řidičský průkaz, oprávnění k řízení větší jachty lze získat v kurzu nebo je možné pronajmout si plachetnici i s kormidelníkem.
Bohaté úlovky nabízejí jezera vášnivým rybářům. V jezeře Śniardwy, které je s povrchem téměř 114 metrů čtverečních největším v Polsku, lze chytit úhoře, kapra i lososa. Z nejdelšího polského jezera Jeziorak, jež měří 27 kilometrů, je zase možné při troše štěstí zahlédnout zubra či losa.
Prusové, dřívější obyvatelé krajiny, po sobě zanechali stopy v podobě pomníčků, zámečků a paláců. Na jejich pohanství doplatil druhý pražský biskup svatý Vojtěch. Jako misionář zemřel mučednickou smrtí v roce 997 u jezera Družno. Prusové mu na výraz hanby uťali hlavu a tělo přitloukli ke kůlu.
Dějiny kráčely Mazurami i ve středověku, mezi turistické atrakce patří křižácké tvrze a hrady či pole u města Grunwald, kde polsko-litevská vojska porazila v roce 1410 křižáky. V samém severním cípu jezer se zase nachází někdejší hlavní stan Adolfa Hitlera Vlčí doupě, kde byl 20. července 1944 spáchán neúspěšný atentát na vůdce třetí říše.
Výsledky klání o sedm přírodních divů světa oznámí ženevská organizace až v roce 2011.
Zdroje: