První soukromá vesmírná loď odstartovala do vesmíru


AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. První soukromá vesmírná loď dnes úspěšně odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě a zahájila tak novou éru vesmírných letů. Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země modul Dragon, který míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

zdroj: Archiv

Pokud proběhnou úspěšně testy manévrů na oběžné dráze, měl by se Dragon připojit k ISS v pátek.

Modul Dragon bez lidské posádky vlastní soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že po odstavení raketoplánů by SpaceX a další čtyři soukromé firmy mohly k ISS dopravovat materiál a časem také astronauty.

NASA se těší na budoucí spolupráci

Modul Dragon bez lidské posádky a 54 metrů vysokou raketu Falcon 9 vlastní soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že po odstavení raketoplánů by SpaceX a další čtyři soukromé firmy mohly k ISS dopravovat materiál a časem také astronauty.

Americké astronauty nyní vynášejí na ISS ruské rakety za 60 milionů dolarů (1,18 miliardy korun) na osobu. Materiál na ISS také dopravují Rusko, Evropská unie a Japonsko.

SpaceX založil a řídí internetový podnikatel Elon Musk. SpaceX a další společnost Orbital Sciences mají již kontrakty celkem za 3,5 miliardy dolarů na dopravu materiálu na ISS. SpaceX je také jednou ze čtyř firem, které by chtěly časem dopravovat do vesmíru lidi.

Dragon dopraví na stanici asi půl tuny potravin, vody a vybavení. Zpět na Zemi se vrátí se 660 kilogramy materiálů z vědeckých pokusů a s dalším zařízením. ISS opustí 31. května a přistane v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie.

reklama

čtete dále

 • Co spojuje Olomouc a Český Krumlov?

  Co spojuje Olomouc a Český Krumlov?

  22.5.2012 10:39 – Tip na výlet 0

  Olomouc a Český Krumlov. Co spojuje tato dvě města? Odpověď zní UNESCO! Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu shledala tyto města natolik vyjímečná, že jejich památky byly zapsány na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jako první se pojďme podívat do Olomouce. více

 • Prague Food Festival popáté: Exotika v Královské zahradě

  Prague Food Festival popáté: Exotika v Královské zahradě

  21.5.2012 18:29 – Tip na výlet 0

  VIDEO. Vybrané delikatesy domácí i zahraniční kuchyně, ochutnávky vín, piva, ale i speciality připravené z hmyzu nabídne návštěvníkům gastronomický Prague Food Festival. Již šestý ročník se letos uskuteční od 25. do 27. května v Královské zahradě Pražského hradu a jeho mottem je: "mysli globálně, papej lokálně". Organizátoři akce to řekli na dnešní tiskové konferenci. více

 • Jediné sousto vás může zabít. Smrtící půvab jménem Fugu

  Jediné sousto vás může zabít. Smrtící půvab jménem Fugu

  21.5.2012 12:20 – Zajímavosti 0

  VIDEO. Pro Japonce je ryba fugu pochoutka, avšak její amatérská příprava může stát člověka život. V Tokiu má právo ke zpracování této ryby jenom několik kuchařů. Kunio Miura už kuchá 60 let rybu obsahující jed srovnatelný s kyanidem, a přesto k ní pokaždé znovu přistupuje s obezřetností, protože sebemenší chyba znamená pro hosta smrt. Japonci jsou za porci fugu ochotni zaplatit v přepočtu i 2 400 korun. více

 • Tajemný mnišský stát Athos: Ženám vstup zakázán!

  Tajemný mnišský stát Athos: Ženám vstup zakázán!

  21.5.2012 10:20 – Komerční sdělení 0

  Poloostrov Chalkidiki - Poseidonův trojzubec na severovýchodě Řecka patří právem k nejnavštěvovanějším i nejoblíbenějším lokalitám Řecka. Turisté si tu užívají pohodovou atmosféru, obdivují neporušenou přírodu a především stovky kilometrů nádherných upravených pláží. více