Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 5°C Polojasno

Ruská mystifikace aneb metro, které neexistuje

27. 3. 2012 – 14:34 | Zajímavosti | Danica Klein | Diskuze:

Ruská mystifikace aneb metro, které neexistuje
zdroj: tisková zpráva

I vesnice knížete Potěmkina z dob ruské carevny Kateřiny II. blednou před mystifikací, jaká se zrodila na západní Sibiři. Plán výstavby nových stanic metra slibují stavbaři v Barnaulu premiérovi Vladimiru Putinovi splnit na 146 procent! Háček je snad jen v tom, že barnaulské metro existuje dosud jen ve virtuální realitě.

Fiktivní zpráva o Putinově únorové projížďce barnaulskou podzemkou - od cesty v doprovodu novinářů k nové zastávce na okružní trase až po premiérův slib přidat dalších 15 miliard rublů na rozvoj místní infrastruktury - vyvolala takový zájem, že server nápor nevydržel. A prověřování "stavitelů" agenty federální ochrany ústavních činitelů trvalo hluboko do března.

Stavitelé virtuálního metra sice žádné peníze nezískali, ale to ještě neznamená, že mystifikace nemají smysl," usoudil časopis Kommersant-Děňgi. "Věc nespočívá v tom, že metro - jakkoli už čítá 26 stanic - neexistuje. Neexistuje naprosto neobyčejným způsobem."

Obyčejný člověk věří...

Web barnaulského metra se objevil před čtyřmi lety. Tvůrce Danil Čurilov byl zaskočen, jak rychle se domorodci do života fiktivní podzemky vžili. "Zavalili mě stížnostmi na porouchané eskalátory. Že někoho zastavila hlídka a pustila mu žilou. Že zavřeli oblíbený stánek. A jednou si moskevští turisté v hotelu přáli oznámit, odkdy metro jezdí, aby stihli dojet na letiště."

Celá hra má prý i hlubší smysl. "Obyčejný člověk věří všemu, co mu sdělí média, a vůbec není ochoten hledat důkazy odporující těmto tvrzením. Jestli tvrdíme, že hned vedle vašeho domu je nová zastávka metra, můžete si to jít ověřit. Ale nikdo to neudělá," říká o poučení z experimentu.

Mystifikace sama o sobě prý není cílem. "Oklamat je jednoduché, ale nezajímavé," říká i Alexej Lavinskij, zakladatel webu smyšlených zpráv Smixer.ru. Nejlepší výmysl je prý ten, na kterém je hned vidět, že je vycucaný z prstu, ale přesto jej všichni citují.

Plána altajské metropole

Zatímco pro stavitele barnaulského metra či Lavinského je mystifikace pouhým koníčkem, objevili se už následovníci, kteří odhalili komerční potenciál. "Máme už co nabídnout zadavatelům reklamy," tvrdí na webu Fognews.ru, který už má každý měsíc na 600.000 čtenářů hltajících zprávy o kapesních slůňatech pro chov v bytech či o úředním zákazu vycházet na ulici bez spodního prádla. Vymyslet zcela původní smyšlenou zprávu a náležitě ji podat je prý mnohem větší dřina než běžná novinářská práce s podklady a tiskovými mluvčími.

Jeden novosibirský web se specializuje na podávání podvrhů ve stylu zpravodajské televize, po vzoru americké agentury The Onion, původně vzniklé ze studentské recese. Ruské televize se ještě příliš bojí pouštět "zprávy z jiného soudku" na obrazovky, přesto však možnosti, jak výmysly zpeněžit alespoň na internetu, jsou slibné.

Průkopníkem myšlenky zřejmě byla akce agentury Promaco PR, která už před deseti lety "dostala" i seriózní ruský tisk zprávou o otevření nového nákupního centra. Z dvou desítek oslovených novin o smyšleném centru na vymyšlené adrese referovalo třináct. Tradice však zatím žije hlavně o aprílech.

Před pár lety svět obletěla aprílová zpráva jednoho moskevského listu o úžasné odolnosti limuzíny ruského prezidenta, schopné prý odolat i menšímu jadernému výbuchu - a dozvuky se dodnes vynořují. Ale barnaulské metro se mezitím objevilo alespoň v plánu altajské metropole.

Zdroje:

Předchozí článek

Srbové přijedou na Davis Cup bez Djokoviče, Češi jsou v plné síle

Následující článek

Ukrajina postaví nový "sarkofág" nad Černobylem