S fárací knížkou po středočeských dolech
23. 7. 2011 – 10:27 | Tip na výlet | red | Diskuze:

Návštěvníci hornických muzeí ve Středočeském kraji se mohou nově vydat po stopách horníků se speciální fárací knížkou. Spolu s razítkem do knížky získají v každém muzeu i drobný dárek.
Zajímavější odměna je ale čeká po návštěvě poloviny a následně všech 12 hornických muzeí zapojených do projektu. Akce potrvá do června příštího roku, informoval Roman Abušinov z Hornického muzea Příbram.
Fárací knížku zájemci obdrží spolu se vstupenkou a poté s ní mohou navštěvovat další muzea. V každém z nich na ně čekají drobné dárky. V polovině putování si při získání šestého razítka mohou vybrat z prémiových dárků, kterými jsou figurka horníka, přívěsek s kahanem nebo hornické mariášové karty. Za vyplněnou fárací knížku s 12 razítky pak dostanou dárkový balíček obsahující kromě jiných pozorností také zajímavé filmové DVD o historii hornictví ve středních Čechách a vizitky navštívených muzeí.
Velký projekt propojil mnoho turistických atraktivit
Do projektu nazvaného Poznejte tajemství starých dolů se vedle Hornického muzea Příbram zapojilo i České muzeum stříbra v Kutné Hoře, Muzeum Českého krasu v Berouně a Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Razítka lidé obdrží v Ševčinském dole, dolech Anna a Vojtěch, v Památníku Vojna u Příbrami, Muzeu zlata Nový Knín, v Kamenném domě v Kutné Hoře a na prohlídkových okruzích Město stříbra a Cesta stříbra v Hrádku. Z expozic jílovského muzea jsou návštěvníkům s fárací knížkou k dispozici Dům mince a kterákoliv z přístupných štol, tedy štola svatého Josefa, štola Halíře nebo štola svatého Antonína Paduánského.
Hornictví i expozice zaměřené na tuto tematiku mají ve středních Čechách dlouhou tradici. Například Hornické muzeum Příbram vzniklo již v roce 1886 a v současnosti je největším muzeem svého druhu v Česku. Má přes 60 stálých expozic v historických památkově chráněných objektech.