Severomaďarská vrchovina a její superlativy a kuriozity
12. 8. 2010 – 6:22 | Cestování | red | Diskuze:

V tomto kraji je nejvyšší maďarská hora a nejmenší vesnice. Pochází odtud první maďarská tištěná bible ze 16. století a nejstarší lesní úzkokolejka z 19. století. V severomaďarských sklepích zraje světově nejproslulejší maďarské víno, tokajské aszú.
V tomto kraji je nejvyšší maďarská hora a nejmenší vesnice. Pochází odtud první maďarská tištěná bible ze 16. století a nejstarší lesní úzkokolejka z 19. století. V severomaďarských sklepích zraje světově nejproslulejší maďarské víno, tokajské aszú. Milovníci koní tu najdou jednu z nejkrásnějších jezdeckých drah v Evropě, ale zdejší kraj je právem hrdý i na největší krasový systém našeho kontinentu. UNESCO doposud zahrnulo do Seznamu světového dědictví celkem osm maďarských kulturních a přírodních rarit, přičemž třemi z nich se může pyšnit právě tento region.
Abychom dojeli po silnici z Budapešti do nejbližšího města severomaďarského regionu, stačí urazit pouhých šedesát kilometrů. Chceme-li vidět nejvzdálenější kouty této oblasti, povede naše cesta až na břeh řeky Tisy. Na jihu region sousedí s Velkou nížinou, na severu hraničí se Slovenskem. Pětice zdejších pohoří (Cserhát, Mátra, Bükk, Cserehát a Zemplén) v sobě skrývá středověké hrady, zámky ze 16. a 17. století, slavné a navštěvované kostely, dále pak i vesnice proslavené lidově uměleckou tvorbou a folklórními tradicemi, stejně jako města s bohatou historií.
V tomto regionu si každý najde zábavu či program podle své chuti, včetně návštěvníků provozujících méně obvyklé sportovní discipliny a zájemců o kuriozity. Dají se tu sbírat nerosty, ochutnávat pamlsky v muzeu cukru, můžete zdolávat skalnaté srázy, plachtit na padáku, seznamovat se na vyznačených naučných stezkách s prehistorickými epochami, vydat se na speleologický průzkum nebo na túru po hradech a zámcích, zúčastnit se fotosafari a lovit objektivem ptactvo, případně se přiučit řezbářskému nebo košíkářskému řemeslu.
Lesy jsou zde bohaté na zvěř a v místních jezerech, říčkách a řekách se to rybami jen hemží, proto mají tento kraj v oblibě i myslivci a rybáři. Region je možno projít pěšky – celková délka značených turistických tras činí bezmála tisíc kilometrů –, ale můžeme jej poznávat i na kole, eventuálně v sedle na koňském hřbetě, zúčastníme-li se organizované jezdecké túry. A řeky? Tisa, Sajó, stejně jako dravý Hornád či Bódva, které vysloveně žadoní o zkrocení, jsou vhodnou vodáckou trasou pro ty, co už mají pádlování v krvi, zatímco začátečníkům můžeme doporučit příjemně lenivou řeku Bodrog.
Návštěvníci, kteří svou dovolenou pojímají fyzicky méně náročně, mohou zavítat do zdejších proslulých lázeňských míst a jezerních letovisek. Mohou být účastníky operních představení nebo symfonických koncertů pořádaných v rámci letních kulturních festivalů, případně divadelních inscenací umístěných do romantických scenérií starobylých hradů. Mohou vyhledat poutní místa nebo folklórní centra v jednotlivých obcích. Mohou ochutnat tradiční krajové gastronomické speciality, připravované v peci podle starých receptů, večer pak se mohou v některé ze čtyř zdejších vinařských oblastí – Mátraalja, Eger, Bükkalja, Tokaj-Hegyalja – zblízka a zevrubně seznámit s jiskrnými maďarskými víny, vyhlášenými široko daleko.
V severomaďarském regionu lze přenocovat v hotelích s různým počtem hvězdiček, z nichž některé byly zřízeny v zámeckých objektech, v penzionech, v kempincích, ale i v soukromí vesnických chalup upravených k tomuto účelu. Obyvatelé zdejšího kraje jsou družní a příjemní, připraveni kdykoli ochotně pomoci, a turisty přijímají s pohostinnou srdečností.