Silnice na Slovácku brázdí vyznavači lehokol z celé Evropy
16. 9. 2010 – 5:53 | Cestování | red | Diskuze:

Obyvatelé Slovácka mohou ode dneška na silnicích potkat cyklisty na lehokolech. Jezdci na těchto pohodlných strojích přijeli na Uherskohradišťsko, aby se zúčastnili mezinárodního srazu, který zde potrvá až do neděle. Očekáváme přes 200 návštěvníků, pětina je ze zahraničí, řekl Aleš Zemánek, majitel společnosti Azub Bike, která sraz pořádá. Loňského setkání v Podkrkonoší se zúčastnilo 115 majitelů lehokol.
Pořadatelé letos zatím registrují nadšence z Německa, Nizozemska, Maďarska, Polska, Rakouska, Srbska, Slovenska a ze všech koutů České republiky. Lehokolisty čekají vyjížďky po okolí včetně páteční spanilé jízdy Uherským Brodem nebo sobotního výletu na Velehrad, ale také návštěva slavností vína v Uherském Hradišti či několik závodů. Předvedou se například majitelé tříkolek, lehokolisté pojedou klasický rychlostní, ale i šnečí závod.
Z rychlokola je lepší rozhled do krajiny
Historie lehokol sahá do počátku minulého století, kdy se vyvíjela souběžně s jízdním kolem. V posledních letech fanoušků jízdy "v křesle mezi dvěma koly" ve světě i v tuzemsku přibývá. Kromě většího komfortu patří k hlavním přednostem lepší rozhled do krajiny a menší fyzická náročnost jízdy. Lehokolo je ideální pro lidi, kteří kvůli bolestem zad, ramen či krční páteře nebo kvůli žaludečním potížím usednout na klasický bicykl nemohou.
"Kvůli zdravotním problémům, nemohl jsem se předklánět, jsem potřeboval jiné kolo než klasické. Tohle bylo správné řešení. Moje dosavadní zkušenosti jsou absolutně pozitivní. Tolik kilometrů jako na lehokole jsem na normálním kole nenajezdil," pochvaloval si Karel Šebela z Uherského Hradiště.
Jízda je relax
Martu Klimešovou z Brna zase inspiroval přítel, který si lehokolo koupil první. "Teď říká, že mě na to posadil a musel si jít koupit druhé," líčila s úsměvem. Dodala, že na lehokole ji už netrápí bolesti rukou a páteře. Jízdu si užívá. "Je to obrovský relax. Nejsem na rychlost, jsem 'kochač'. Dívám se, tamhle jsou hezké domečky, upravená zahrádka a tak. Vychutnávám si to. Hlavně je to pro extrovertní typy. Kde to lidé neznají, volají: Podívej mami, to se smí? Nebo na nás řvou: Nespi na tom! V Brně už to není tak hrozné, ale v krajích, kde lehokolo není tak známé, na nás pokřikují," přiblížila Klimešová.
České stroje se prodávají až do Jižní Koreje
Podle Zemánka, jehož společnost vyrábí lehokola deset let, je zájem o ně v Česku v posledních letech neměnný. " Výroba nám letos stoupá, ale díky vývozu. V ČR je prodej za posledních pět let stabilní. Krizi přebíjíme silnějším marketingem. Letos jsme prodali nejvíce strojů do USA a Francie, loni do Jižní Koreje," uvedl Zemánek. V loňském roce společnost prodala kolem 200 lehokol, letos jich bude o 50 až 100 více. "Cena jednoho se pohybuje od 20.000 Kč, ale už jsme dělali lehokola do Itálie jedno asi za 160.000 korun," uzavřel Zemánek.