Stavebnice Merkur do Čadce přilákala zájemce z Afriky
3. 10. 2010 – 6:52 | Cestování | red | Diskuze:
Dětské kovové stavebnice Merkur, které v uplynulých měsících vystavoval v Čadci český sběratel Jiří Mládek, přilákaly do Kysuckého muzea kromě Slováků a Čechů i návštěvníky z Ameriky, Asie či Afriky. Kolekci stavebnic, které se už 80 let vyrábějí v české Polici nad Metují, si od května do září přišly prohlédnout dvě tisícovky lidí. ČTK o to dnes sdělila Lenka Jancová z Kysuckého muzea.
"Výstava měla velký úspěch. Přišli si ji prohlédnout návštěvníci ze států Jamajka, Keňa nebo Bangladéš. Zastoupení měli obyvatelé Slovenska, kteří do muzea zavítali z Košic, Ružomberka, Trenčína, Bratislavy, Žarnovice, a čeští návštěvníci ze Znojma či Hradce Králové," uvedla Jancová.
Osm set dětských stavebnic
Šedesátníkovi Mládkovi se podařilo nashromáždit osm stovek dětských kovových stavebnic z celého světa, nejvíc ho však okouzlil právě Merkur. Sběratel už dříve řekl, že při konstruování stavebnic některý den stráví i 16 hodin. Hrdý je zejména na model Ocelové město s vodárnou, elektrárnou či vzducholodí, při kterém se nechal inspirovat stejnojmenným románem Julesa Verna. Váží 1200 kilogramů a zabírá plochu 25 metrů čtverečních. Z muzea v Polici nad Metují jeho část převezli i na výstavu na Slovensko. Vytvořil též maketu bratislavského Starého mostu, po kterém jezdí i houkající lokomotiva s vagony.
Krach výrobců
V minulém století bylo podle Mládka na světě více než 250 výrobců dětských kovových stavebnic, postupem času však až 90 procent z nich zkrachovalo. Malí konstruktéři si rádi hráli i se stavebnicemi Edison, Vašek či Meccano, které přetrvalo do současnosti. Jen málokterý výrobce se však dočkal takové slávy jako Merkur, vždyť po stavebnici bylo pojmenováno i pivo a limonáda.