Dnes je neděle 11. května 2025., Svátek má Svatava
Počasí dnes 13°C Polojasno

Šumava láká zdatné turisty na novou trasu vedoucí na vrchol Polomu

29. 5. 2011 – 14:02 | Cestování | Jan Janula | Diskuze:

Šumava láká zdatné turisty na novou trasu vedoucí na vrchol Polomu
zdroj: Mediafax

Správa Národního parku Šumava spustí 1. června v 09:00 internetový registrační systém vycházek s průvodci za divočinou. V nabídce je 829 míst pro fyzicky zdatné turisty. Ta je bohatší nejen počtem výletů, ale také novou trasou na Polom, řekla mluvčí parku Jana Zvettlerová.

"Letošní novinku je trasa ze Železné Rudy, která návštěvníky zavede až na vrchol Polomu. Cesta vede stoupáním po hraničním hřebeni z oblasti květnatých bučin, až po horskou smrčinu, která byla nedávno smetena orkánem Kyrill," upřesnil vedoucí oddělení vztahů s veřejností Josef Štemberk.

Osm  různých tras

Turisté si mohou vybírat z celkem osmi různých tras, vedoucích do šesti oblastí. Od června do října je stanoveno 71 termínů. Výletů se mohou zúčastnit osmi až patnáctičlenné skupiny. Za neobyčejný zážitek zaplatí maximálně 380 korun.

Na jihu Šumavy si mohou návštěvníci například zvolit mezi poznáním horských smrčin na hřebenech Trojmezné hory a Smrčiny a vycházkou za šumavskou flórou ve Vltavském luhu.

V centrální Šumavě se pak nachází asi největší lákadlo ze všech vycházek - a těmi jsou slatě s ukázkou jedinečného života flory a fauny.

V nabídce je i návštěva Modravských plání s výchozím bodem v Modravě. Unikátní kaňon Křemelné mohou turisté navštívit po zcela nové trase, která je určena zdatnějším zájemcům. Vychází se na ni z Mechova u Srní.

Výpravy za poznáním

Na výlety bude turisty provázet celkem deset místních průvodců, kteří jsou proškoleni a sdruženi s dalšími šumavskými průvodci ve spolku Šumavská krajina bez hranic.

"Většina výprav za poznáním, na které se vyráží za každého počasí, je fyzicky značně náročná, protože za pravou přírodou se jde hlavně necestou, tedy přímo neprostupným lesem, řezavou trávou a bodlavými houštinami," upozornil Štemberk.

Zájemci o vycházky s průvodci divočinou si mohou místo rezervovat prostřednictvím registračního systému, který je zveřejněný na internetových stránkách Správy NP a CHKO Šumava.

Poplatek za průvodce se hradí předem. Jeho výše se odvíjí od délky a náročnosti trasy - čím náročnější, tím dražší, ale také od velikosti skupiny a částečně i zájmu veřejnosti. Částky za celodenní výlet se pohybují od 180 do 380 korun.

V loňském roce se uskutečnilo 58 vycházek, kterých se zúčastnilo 669 osob, a to znamenalo stoprocentní obsazenost všech termínů. "Svědčí to o touze lidí poznávat Šumavu a její mnohá místa se zachovalou přírodu, chráněnou v Národním parku Šumava," konstatoval Štemberk.

Předchozí článek

Květen a červen ve znamení alergií

Následující článek

Kalousek chystá návrh rozpočtu se schodkem 105 miliard