Dnes je sobota 3. května 2025., Svátek má Alexej
Počasí dnes 25°C Občasný déšť

Syrští kuřáci se těžce vyrovnávají se zákazem kouření

24. 4. 2010 – 8:06 | Cestování | red | Diskuze:

Syrští kuřáci se těžce vyrovnávají se zákazem kouření
zdroj: tisková zpráva

V Sýrii, kde je zvykem kouřit třeba i v nemocnicích, se od středy nesmí kouřit na veřejných místech.

Porušení zákazu, který zahrnuje i reklamu tabákových výrobků a kouření vodních dýmek, se může trestat pokutou v přepočtu až 16.500 korun nebo ročním vězením. Přesto mnoho Syřanů přestat kouřit nehodlá, napsala agentura AP.
Zákon loni na podzim podepsal prezident Bašár Asad, který je profesí lékař.
Kouřit se nesmí v restauracích, kavárnách, ve školách, na univerzitách, v kinech, muzeích i prostředcích veřejné dopravy. Výjimkou jsou dobře větraná místa nebo prostory vyčleněné kuřákům.
Na Blízkém východě už k opatřením omezujícím kuřáky sáhly také Egypt, Libanon, Spojené arabské emiráty a Irák.

V Sýrii se zákaz týká i otevřených prostor, jako jsou lesy, přírodní rezervace nebo obilná pole v době sklizně, mešity a kluby.

V Sýrii kouří 60 procent mužů a 23 procent žen a každý den se tam spotřebuje deset milionů cigaret. Asad se při schvalování zákona připojil k ostatním zdravotníkům poukazujícím na souvislost kouření s rakovinou plic. Podle statistik ale kouří až 40 procent doktorů.
Přísná norma zahrnuje reklamu tabákových výrobků a dovoz hraček a sladkostí tvarem připomínajících kuřivo.
"Je to dobrý zákaz, ale nemyslím, že kvůli němu přestanu kouřit," řekl sedmačtyřicetiletý podnikatel Basám Šanna.
Už ve středu se ale zákaz projevil v damašských ulicích. Jindy plné kavárny v centru města byly skoro prázdné. "Kdyby nebylo toho zákazu, sedělo by tu 50 lidí," stěžoval si majitel kavárny Núfara. O co prázdnější byl sál jeho podniku, o to plnější byla terasa, kde sedělo nejmíň padesát hostů bafajících z vodních dýmek.

"Doufáme, že vláda ten zákaz přehodnotí," řekl jiný kavárník, který z obavy o postih odmítl sdělit své jméno.

Sýrie se už v minulosti pokoušela kuřáky omezit několikrát. Bývalý prezident a otec nynější hlavy státu Háfiz Asad v roce 1996 zakázal kouření ve vládních úřadech, nemocnicích a na letištích. O osm let později pak bylo kouření zakázáno v nemocnicích a dopravních prostředcích, ale nikdo provinilce nijak netrestal. Pokuty byly mnohem mírnější - asi 200 korun nebo měsíční vězení.

Tentokrát jde ale podle Syřanů do tuhého. Za porušení zákazu v luxusním hotelu může například kuřák dostat pokutu v přepočtu víc než 16.000 korun a ministerstvo zdravotnictví hodlá vysílat do terénu inspektory.

Najdou se tací jako profesor sociologie na univerzitě v Damašku Muhammad Kaš, který je odhodlán něco se svým kouřením udělat. "Hodlám zákaz dodržet, je to pro mne příležitost pokusit se přestat kouřit," řekl.

Předchozí článek

John: Nejsem spojen s podnikateli. Nestojí za námi ani Usáma

Následující článek

V Česku zemře ročně kolem 200 dětí následkem úrazů