Dnes je sobota 10. května 2025., Svátek má Blažena
Počasí dnes 0°C Polojasno

Tábor připravuje výstavu mimořádně velkých ryb

29. 8. 2012 – 12:38 | Zajímavosti | Danica Klein | Diskuze:

Tábor připravuje výstavu mimořádně velkých ryb
zdroj: Mediafax

Tábor chystá výstavu ryb, které se podaří chytit při výlovu rybníka Jordán. Koná se po více než 180 letech a souvisí s projektem odbahnění nádrže. Lidé si budou moci raritní živočichy prohlédnout na sádkách ve štičí líhni vedle Jordánu.

Rybářům se podařilo zatím při odlovu, který provádí pomocí elektrického proudu, chytit například 13 kilogramů těžkého kapra. Očekávají však, že se v Jordánu nachází mnohem větší ryby, řekl dnes Oldřich Pecha ze štičí líhně Esox, která odlov zajišťuje.

"Při použití echolotu jsme zjistili, že v nádrži třeba žijí mimořádně velcí tolstolobici. Proto se dá předpokládat, že se nám podaří vylovit výjimečné exempláře," řekl Pecha. Podle legendy se v Jordánu vyskytuje i sumec Vilém. Toho prý řada rybářů ulovila koncem května v období kolem svátku Viléma, ale nikdo ho nedokázal vytáhnout na břeh. Průzkum ultrazvukem zatím jeho výskyt nepotvrdil. "Ale je to tím, že echolot reaguje na pohyb. A sumci tak aktivní nebývají, takže se jej možná jen nepodařilo detektovat," řekl Pecha.

Odhadované náklady činí 372 milionů korun

Výstava živých ryb mimořádných rozměrů bude na sádkách pro veřejnost otevřena každý den od 8:00. Začne v momentě, kdy se rybářům povede odchytit větší počet raritních exemplářů. Odlov ryb z Jordánu začal před dvěma týdny a ještě minimálně stejnou dobu bude podle Pecha trvat. Z nádrže se kvůli plánovanému odbahnění upouští hladina a se snižujícím se stavem vody se rybáři dostávají k většímu množství ryb. Pecha nedokáže odhadnout, kolik živočichů v nádrži celkem bude.

Všechny vylovené ryby putují do jiných vod, většina jich skončí v řece Lužnici. Někteří vzácní živočichové však zůstanou v Jordánu. Nádrž je totiž nyní přepažena rozdělovací hrází na dvě poloviny. A ryby se odloví pouze v jedné části.

Odbahnění Jordánu, které letos začalo, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí 372 milionů korun.

Stavaři zatím pod dnem vyrazili štolu, v níž povede nová spodní výpusť. Po vypuštění vody, odlovu živočichů a pyrotechnickém průzkumu dna nádrže, začne odbahňování. Nikdo přesně nedokáže odhadnout, kolik tun sedimentu se v Jordánu nachází.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.

Zdroje:

Předchozí článek

Záchrana Arktidy je zatím největší ekologickou výzvou vůbec

Následující článek

Ve vojenském prostoru Libavá leželo mrtvé tělo vojáka