Tajemství pěny irského piva? Irové hází do plechovek výbušné kapsle
Irsko je ostrov v Atlantském oceánu na severozápadě Evropy. Je rozlohou 84 412 km² druhým největším z Britských ostrovů a po Velké Británii a Islandu třetím největším ostrovem Evropy. Má zhruba 5,7 milionu obyvatel. Větší část ostrova (pět šestin) zaujímá Irská republika, zbylá šestina je coby Severní Irsko součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Pár faktů na úvod
Irsko (anglicky "Ireland", irsky "Éire") je republikou, oficiální název státu zní "Republic of Ireland". Jiná známá označení jsou: Zelený ostrov, Smaragdový ostrov. Irská republika je členem Evropské unie od roku 1973.
V Irsku je pluralitní parlamentní demokracie, irské zákony vycházejí ze zvykového práva a z legislativy stanovené parlamentem v souladu s ústavou. V čele země stojí prezident (v současnosti má Irsko prezidentku - Mary McAleese).
V Irsku jsou dva úřední jazyky - irština a angličtina, přičemž irština je vždy uváděna jako první oficiální jazyk. Od roku 2007 je dokonce dalším z oficiálních jazyků EU.
Irština (anglicky "Irish", irsky "Gaeilge") je indoevropský keltský jazyk a dnes se vyučuje povinně ve všech státních školách Irské Republiky.
Rodilých mluvčích existuje jen málo (odhaduje se asi 70 tisíc) a téměř všichni žijí ve venkovských oblastech na západě Irska. Tyto oblasti jsou označovány souhrnným názvem "Gaeltacht".
Jak to bylo se Svatým Patrikem (385 - 461)?
Narodil se v jihovýchodní Británii (někde se ovšem místem narození uvádí Skotsko). V 16 letech byl přivezen do Irska jako otrok piráty, kteří se jej zmocnili v jedné z římských osad. Po nějakém čase z otroctví uprchl a po studiích v Galii se vrátil roku 432 jako misionář na irský ostrov. Prý proto, že se mu ve snu zjevily irské děti a prosily, aby se vrátil. Postupně se mu podařilo obrátit na křesťanství téměř celý ostrov tak mírumilovně, že se nedochoval záznam ani o jediném mučedníkovi. Svatý Patrik je jednou z mála náboženských postav uznávaných katolíky i protestanty.
Svátek sv. Patrika se stal nejoblíbenějším svátkem Irů, slaví se 17. března a to nejen v Irsku, ale také v USA, na Novém Zélandu a v mnoha dalších zemích. Oslavám vévodí zelená barva a černé irské pivo. A právě o něm bude v následujících řádcích řeč.
Guinness
Bez pubů (hospod) by Irsko snad ani nebylo Irskem. Irové milují pivo: ročně vypijí téměř 700 milionů velkých piv (s mírou 1 pinty, tj. 0,57 litru).
Guinnessův porter, tedy těžké černé pivo - stout, je nejznámějším irským pivem. Tmavou barvu mu dodává pražený slad. To, že i Guinness z plechovky dobře pění a pěna je nadýchaná, je způsobeno jednoduchým "vynálezem": při otvírání praskne plastiková kapsle na dně plechovky, a dodá tak pivu správný "tah", takže je krémové a chová se téměř stejně jako točené. Hned za značkou Guinness následuje Murphy's. Světlý ležák, lager, to je především Harp. Červenožluté, nadkvasené svrchní pivo se vyrábí ve Smithwick's v Kilkenny.
Existuje mnoho druhů stoutů, například baltský stout (baltic stout), suchý stout (dry stout, též známý jako irský stout), imperial stout, řadí se sem i porter, mléčný stout (milk stout) a další.
Nezapomeňte proto na svých cestách po Irsku alespoň jednou svlažit rty v černém pivě, které je pro tuto zemi národním pokladem. Minimálně to mají Češi a Irové společné!
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |