Dnes je čtvrtek 1. května 2025.
Počasí dnes 7°C Skoro jasno

Tip na výlet: Galerie v Uničově vystavuje historické radiopřijímače

19. 7. 2010 – 10:58 | Cestování | red | Diskuze:

Tip na výlet: Galerie v Uničově vystavuje historické radiopřijímače
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Historické radiopřijímače z minulého století si mohou ode dneška prohlédnout lidé v městské galerii v Uničově na Olomoucku. Cílem výstavy je přiblížit návštěvníkům zlaté časy rádia, které skončily s příchodem pravidelného televizního vysílání, sdělila dnes ČTK autorka výstavy a vedoucí oddělení kultury a školství uničovské radnice Nikola Hirnerová.

Výstava nazvaná Zlaté časy rádia představuje více než dvě desítky historických přijímačů. Expozice dává návštěvníkům možnost seznámit se s několika modely prvorepublikovými a řadou poválečných přístrojů z dílny závodů Tesla, uvedla Hirnerová.

Nejstarším exponátem je podle ní krystalka, kterou firma Blaupunkt vyráběla od roku 1925. Nejmladší přístroje pochází z modelové řady roku 1963, avšak většina představovaných přijímačů se prodávala ve 40. a 50. letech minulého století.


Jako kuriozity autorka označila zejména přístroje Tesla Talisman vyráběné počátkem 50. let. Jejich konstrukce vychází z přijímače Philetka, který koncem války začala produkovat firma Philips.

Odvozené Talismany se vyznačovaly pokročilým designem, v případě modelu 308U dokonce ve stylu Art deco. "Další zajímavostí je německý válečný přijímač Deutsche Kleinempfänger. Šlo o velmi levné stroje, jež byly schopny naladit pouze nejsilnější stanici v okolí. Vyráběly je všechny společnosti a tato rádia byla určena především k šíření nacistické propagandy. Zajímavý je rovněž autobusový přijímač Omikron z let 1949 až 1952," uvedla Hirnerová.

Výstavu doplňují textové panely věnované historii Československého rozhlasu a největším meziválečným výrobcům rádií, jakými byli Philips, Blaupunkt, Telegrafie, Mikrofona, EMPO a další. Značky jsou představeny i prostřednictvím dobových reklam a vystaveno je i několik původních katalogů.

Pro zpestření mohou zájemci vyplnit kopii koncesní listiny z roku 1926 nebo přispět svým příběhem do vzpomínkové knihy.
Výstava potrvá do 22. srpna. Vstup do galerie je bezplatný.

Zdroje:

Předchozí článek

Kaplického blob je znovu ve hře. Blíží se volby

Následující článek

Fejk vycouval z kandidátky. Pražská koalice ´malých´ v ohrožení