Dnes je čtvrtek 1. května 2025.
Počasí dnes 21°C Polojasno

Tip na výlet: Letohrádek Kratochvíle a nově zpřístupněné místnosti

20. 7. 2010 – 6:11 | Cestování | red | Diskuze:

Tip na výlet: Letohrádek Kratochvíle a nově zpřístupněné místnosti
zdroj: tisková zpráva

V jihočeském zámku Kratochvíle se od letošní hlavní sezony návštěvníkům otevřely dosud nepřístupné místnosti, v nichž pobýval komorník Petra Voka Jan Hagen, a také obnovený vstupní sál. V bráně vzniklo návštěvnické centrum s pokladnou. Celá obnova loveckého zámečku, jenž sloužil v dobách posledních Rožmberků k odpočinku a radovánkám, bude hotova v příštím roce.

Jenom tříletý projekt Renesance renesance dosud stál 33 milionů korun, řekl dnes novinářům ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec.

"V takzvané dolní síni byly letos dokončeny stavební a restaurátorské práce, které pro historickou expozici mají velký význam. V minulých letech musela být prohlídková trasa vedena v nelogickém pořádku, návštěvníci zpravidla museli přecházet část staveniště. Letos se nám konečně prostory scelily a návštěvníci mohou vnímat jedinečnost vnitřního prostoru v jeho funkční návaznosti," řekla autorka zámeckých instalací Zuzana Vaverková.

Místnosti v dolní části zámku byly více zaměřeny na provozní a praktické účely, v horním patře nad nimi jsou reprezentační a privátní sály, nad jejichž výzdobou žasne každý návštěvník. Dolní, vstupní síň je kompletně restaurovaná, obnoveny byly unikátní malby malíře Georga Widmana. Náměty loveckých štvanic dávají tušit, k čemu byl letohrádek původně určen.

Ze vstupního sálu mohou nyní návštěvníci nově zamířit do místností, kterými tvůrci expozice chtěli připomenou osobu ne tak urozenou, avšak velmi důležitou - komorníka Jana Hagena, jenž vstoupil do služeb Petra Voka v roce 1589 a sloužil mu až do jeho smrti. Hagen v nich pobýval a úřadoval zejména v době moru v Českém Krumlově, kdy se Kratochvíle stala náhradní rezidencí panstva.

"Příští rok bude pro dokončení renesanční obnovy vily skutečně symbolický, společně s ním oslavíme také 400 let od vymření posledního Rožmberka - Petra Voka. Ten si Kratochvíli velmi oblíbil a trávil zde velkou část svého času," řekl  kastelán Vojtěch Troub.
Obnova Kratochvíle trvá desetiletí. Intenzivně se s ní začalo v polovině 80. let minulého století.

Postupně se rekonstruovaly jednotlivé partie: zahrada, vodní příkop či kaple. V závěru všech prací se od roku 2000 přistoupilo k restaurování ústřední obytné budovy - renesanční vily.
Kratochvíle tak postupně získává svoji původní tvář. Cílem je znovuzrození jedinečné architektury jednoho z nejzachovalejších renesančních letohrádků na sever od Alp. Vrací se mu lesk zlatých časů, za nichž toto letní sídlo Rožmberků a Eggenbergů patřilo hlavně odpočinku, zábavě a hodování.

Kratochvíle dostává novou tvář po více než 30 letech, kdy většinu času sloužila expozici animovaného filmu a návštěvníci krásu interiérů nemohli moc vnímat. Nyní odpovídají interiéry době posledních Rožmberků, tedy období konce 16. a začátku 17. století.

Zdroje:

Předchozí článek

Kočí: Chci být vaší prezidentkou. Jednou

Následující článek

Paroubek předběhl o tři dny Nečase