Upevnit si ducha i tělo! Desetitisíce Rusů si víru dokazovali otužilostí
19. 1. 2012 – 14:01 | Zajímavosti | Danica Klein | Diskuze:

Pravoslavná víra i furiantství ženou každým rokem desetitisíce Rusů do ledově chladné vody v průrvách prosekaných v zamrzlých rybnících a řekách. Zvyk provází svátek Zjevení Páně, slavený v Rusku podle pravoslavného kalendáře s třináctidenním zpožděním za příchodem Tří králů jinde v Evropě.
Tradice má připomínat Ježíšovo pokřtění v řece Jordánu, ale ruské klima nepochybně vyžaduje větší otužilost. Mnozí věří, že ve vodě, dříve posvěcené knězem, spláchnou loňské hříchy i nabudou nových tělesných a duševních sil. Další si chtějí na vlastní kůži vyzkoušet, čeho jsou schopni.
"Vodička je dneska prvotřídní," pochvaluje si na břehu Jekatěrinského rybníka poblíž centra metropole padesátník Viktor, který se tu v noci na 19. ledna koupe už od roku 1999. "V životě jsem neonemocněl," tvrdí. "Tedy, když nepočítám občasnou kocovinu," dodává.
Taková naše tradice...
"Přišel jsem především smýt hříchy a očistit duši, ale hlavně - jsem Rus, fanda Spartaku, šampion!" hlaholí třicátník Vladimir. "Je to prostě taková naše tradice," dodává jeho kamarád Stanislav, který na svou první koupel hleděl "spíše jako na sportovní výkon".
"Kdepak, hříchy nesmýváme - my nehřešíme! A když už, tak se z hříchů vyzpovídáme," tvrdí Taťjana jako mluvčí skupiny dívek čekajících ve frontě na příležitost "upevnit si víru, ducha i tělo". O blahodárném účinku mrazivé koupele vůbec nepochybuje: "To si nemyslíme, my to víme!"
Špičky církevní hierarchie se k tradici stavějí zdrženlivě. Koupání je prý z hlediska víry podružné, jde spíše o lidovou zábavu. Významnější je svěcení vody v chrámech, na kterou dnes věřící čekají i dlouhé fronty. Mnozí kněží i další autority jsou však o prospěšnosti rituálu hluboce přesvědčeni. Během staletí se datum svátku měnilo. V současnosti se tříkrálové koupání odehrává od půlnoci 18. ledna až do následující půlnoci.
Jen v Moskvě si ledovou lázeň v noci na dnešek podle úřadů užilo více než 91.000 lidí, a to na metropoli připadala jen čtyřicetina oficiálně schválených ledových děr, kde se lidé třikrát ponořovali a přežehnávali pod dohledem hasičů a policistů. Letos moskevských otužilců silně přibylo, možná i díky skutečnosti, že teploměr ukazoval jen okolo osmi stupňů pod nulou, místo pořádných tříkrálových mrazů.