Dnes je čtvrtek 1. května 2025.
Počasí dnes 7°C Polojasno

V Číně přebarvují psy, aby vypadali jako pandy či tygři

5. 9. 2010 – 7:14 | Cestování | red | Diskuze:

V Číně přebarvují psy, aby vypadali jako pandy či tygři
zdroj: tisková zpráva

Přebarvovat domácí mazlíčky tak, aby vypadali jako jiná zvířata, se stalo nejnovějším módním trendem v Číně. Po ulicích se tak procházejí štěkající pandy, tygři či maskoti světové výstavy Expo v Šanghaji. Experti ale upozorňují, že mnohé barvící produkty jsou pro zvířata životně nebezpečné. Píše o tom dnes zpravodajský server CNN.

Celebritou jedné z pekingských čtvrtí se stal pejsek jménem Kung Fu, který je od pandy téměř k nerozeznání. Jeho majitelé, manželé Li Čchang-sien a Jang Kchun, se pro tuto přeměnu prý rozhodli, protože pandy zbožňují. A navýsost spokojený je prý i jejich pes.

"Myslím si, že se mu to hrozně líbí. Od té doby, co je obarvený, je zahrnován pozorností a láskou," říká Li. Někteří kolemjdoucí na pejska zírají v němém úžasu, děti se nemohou dočkat, až si ho budou moci pohladit.

Z okna zvířecích lázní Žuo-wen v centru Pekingu vykukuje zase bílý pudlík, jehož obarvení má navozovat dojem, že má oblečené bikiny. Vedle něj je Raphael, pojmenovaný podle seriálové akční ninja želvy. Tento pes má oholenou srst a je pochopitelně od hlavy k patě zelený.

A co na podobné procedury, které mohou trvat až osm hodin, říkají ochránci práv zvířat? Mary Pengová z mezinárodního centra veterinárních služeb v Pekingu varuje, že barvy používané v Číně nemusejí být testovány pro užívání na zvířatech. Kůže může barvivo vstřebávat anebo ho zvířata přímo polykají, když se olizují a čistí.

"Někdy mohou být tyto barvy pro zvířata smrtelné. Většina těchto průmyslových výrobků je tak nová, že ještě neprošla regulačním procesem," vysvětluje Pengová. Varuje především před případy, kdy majitelé barví malá štěňata a koťata, aby vypadala atraktivněji.

"Viděla jsem obyčejnou černobílou kočku, která byla obarvena, aby vypadala jako siamská kočka a zvýšila se tím její cena. To zvíře nevypadalo dobře, bylo nemocné a vyžadovalo lékařskou péči, dokonce i hospitalizaci. V barvě byla zřejmě spousta chemikálií," pokračuje Pengová.

Kuan Ťing, majitelka lázní Žuo-wen, která již obarvila spoustu psů, trvá na tom, že barvící produkty jsou vyzkoušené a bezpečné. "Barvy jsou vyráběny z přírodních látek. Vedli jsme o tom s dodavatelem rozsáhlé diskuse. I když si zvířata barvu olizují, jejich zdraví to neškodí," prohlašuje.
Podle Kuan dokonce nový "ohoz" může pomoci zvýšit sebevědomí zvířete. "Když svého mazlíčka povzbuzujeme a chválíme, pozná z našeho výrazu, že je krásný a naplní ho to radostí," tvrdí.

Zdroje:

Předchozí článek

Průzkum: Téměř tři pětiny Češek se stydí za své nahé tělo

Následující článek

Tlustý s tím vyhrál volby. Kocourek to nevyloučil. V ODS se to líbí