V Kalifornii klesá kriminalita, může za to ptačí zpěv
18. 1. 2012 – 10:18 | Zajímavosti | Danica Klein | Diskuze:

V kalifornském městě Lancasteru loni klesla kriminalita. Podle starosty města Rexe Parrise za to mohou ptáci, respektive jejich zpěv a štěbetání. Radnice si pořídila z Anglie jejich nahrávky a uplynulých deset měsíců je pět hodin denně pouští ze 70 reproduktorů na hlavní třídě ve městě. Zvuky podle ní příjemně působí na podvědomí a odrazují od kriminality.
"Cítíte to?" zeptal se reportéra listu starosta, když si v kovbojských botách vykračoval po chodníku. "Každý má hned lepší náladu, je v lepším místě," dodal Parris, podle nějž ptačí zpěv kombinovaný se syntezátorovou hudbou "dolaďuje" chemikálie v mozku.
Svá slova dokládá statistikou o zločinnosti. Drobné kriminality loni ve městě ubylo o 15 procent, vážné pak o šest procent. "Zmizela impulzivní trestní činnost," míní starosta. "Je překvapivé, jak moc se místní komunita změnila díky jedné zhruba kilometrové ulici."
Příjemné zvuky
Někteří lidé jsou ale ke starostově teorii skeptičtí. Podle profesorky kriminologie z Marylandské univerzity Laury Duganové členové místních samospráv obecně často přičítají pokles kriminality svým iniciativám, i když pro to nejsou dostatečné důkazy. Podle neurologa Daniela Levitina z McGillovy univerzity ale ptačí zpěv může skutečně mít účinky, o nichž mluví Parris. Důležité je, aby zvuky lidem byly příjemné. "Samozřejmě to například nemůžou být zvuky supů trhajících bizoní maso," podotkl.
Robert Jonsen z úřadu lancasterského šerifa uvedl, že kriminalita ve městě klesá již několik let po sobě a že za to může lepší spolupráce města a veřejnosti s policií. Ani on ale pozitivní vliv ptačího zpěvu nezavrhuje. Lidé si prý navíc dobrou náladu z hlavní třídy odnášejí i do jiných částí města.
Mnoho místních pak na štěbetání nedá dopustit. Například podle Marii Eleny Gradové, která poblíž jednoho z reproduktorů provozuje kavárnu, byla v minulosti oblast zamořená zločinem. Ptačí zpěv i další úpravy třídy ale měly pozitivní dopad na chování zákazníků. "Každý se tomu nápadu smál, jenže lidé si ani neuvědomují, jak to na ně působí," uvedla kavárnice.
Klasická hudba v metru
Starostu Parrise k zájmu o ptačí zpěv přivedla jeho dráha advokáta. Zajímal se během ní o fungování mozku, protože měl pocit, že by mu to mohlo pomoci u soudu. Se štěbetáním pak začal experimentovat po svém nástupu do úřadu. Správné zvuky vybíral s pomocí zvukového inženýra, jehož firma již - prý ke spokojenosti zákazníků - podobnými melodiemi vybavila čerpací stanice společnosti BP v Evropě.
Podle WSJ se přitom snahy ovlivnit náladu lidí zvuky neomezuje jen na ptačí zpěv. V londýnském metru například v některých stanicích zní klasická hudba v naději, že to přispěje ke snížení kriminality. Britská firma Security Systems pak prodává zařízení, jež odpuzuje teenagery tropící neplechu nepříjemným zvukem o frekvenci, kterou dospělí neslyší.