V Kyjově se bude konat folklórní festival s 90letou tradicí
29. 7. 2011 – 13:29 | Tip na výlet | red | Diskuze:

Kyjov na Hodonínsku přivítá v srpnu jeden z největších folklorních svátků v Česku, festival Slovácký rok. Tisíce účinkujících se do města sjíždějí pouze jednou za čtyři roky, a tak si přehlídka uchovává punc výjimečnosti.
Festival slaví 90 let od založení a ani tentokrát nechybí v programu tradiční vrcholy, například stavění a kácení máje, přehlídka dechovek, krojovaný průvod městem a jízda králů v podání chasy ze Skoronic, zjistila ČTK od pořadatelů.
Až 20.000 návštěvníků
"Účinkujících letos bude přibližně 3500," řekla Jana Procházková z Městského kulturního střediska. Návštěvníků zpravidla přijíždí asi 20.000. Kromě folklorních programů z lidových písní a tanců přehlídka od 11. do 14. srpna nabízí také jarmark, řadu výstav a večerní taneční zábavy.
"Tisíce účinkujících, od těch nejmenších až po zralé muže a ženy, se budou podílet na oživení všeho, co již není nedílnou součástí jejich každodenního života, ale tvoří základní kameny kulturního bohatství a dědictví celého národa," uvedl ve festivalovém programu starosta Kyjova František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých).
Festival začne 11. srpna
Přehlídku zahájí ve čtvrtek 11. srpna otevření šesti festivalových výstav a představení nové knihy fotografií krojů od Vladimíra Židlického. Na různých místech ve městě lidé zhlédnou kromě Židlického snímků také například výtvarná díla inspirovaná folklorem a práce lidových malířů z rodu Hánů. Jedna expozice dokumentuje historii i současnost skoronické jízdy králů, další prostřednictvím plakátů, programů a fotek zavede návštěvníky do historie Slováckého roku.
Máj postaví v pátek na Masarykově náměstí v Kyjově chasa z Bukovan. V sobotu 13. srpna zaujme třeba přehlídka svatebních krojů před kostelem Nanebevzetí Panny Marie a krojovaný průvod zástupců obcí Kyjovska a Ždánicka. Zajímavostí je pořad nazvaný Tanec zapomenutý Bohem i lidmi. Výsledky svého úsilí v něm představí nadšenci, kteří se pokusili rekonstruovat typický vracovský tanec. Nedělní program začíná mší, vrcholí jízdou králů a večer přehlídku symbolicky uzavře kácení máje.
Festival staví vedle sebe cimbálové i dechové muziky a nebojí se ani propojování žánrů. V pátek 12. srpna tak lidé zhlédnou například pořad z moravských písní v podání jazzového kvintetu, mužského vokálního kvarteta a horňácké cimbálové muziky. Autorem pořadu je zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková.
Nejstarší tuzemská národopisná slavnost
Historie festivalu sahá až do roku 1921, a patří tak k nejstarším národopisným slavnostem v tuzemsku. Tradici přerušila jen druhá světová válka a v bouřlivá poválečná léta. První Slovácký rok uspořádal kyjovský Sokol. Jeho členové tak chtěli napomoci k zachování slovácké lidové kultury, kterou chápali jako jedinečný odkaz předků. První Slovácké roky podnítily rozvoj podobných přehlídek v jiných národopisných oblastech a zakládání takzvaných slováckých krúžků.
Praktické informace o programu, vstupenkách, ubytování, dopravě a festivalových uzavírkách v Kyjově najdou zájemci na webových stránkách www.slovackyrok.cz.