V Uherském Hradišti se uskuteční II. slovácký košt slivovice
1. 4. 2014 – 19:25 | Tip na výlet | Michal Polák | Diskuze:
Slovácké muzeum a Společnost přátel slivovice České republiky připravují II. slovácký košt slivovice. Uskuteční se 26. dubna v Uherském Hradišti. Jde o košt výběrový, tudíž do soutěže budou zařazeny pouze vzorky, které uspěly v jednotlivých obecních koštech, řekl ředitel muzea a viceprezident Společnosti přátel slivovice České republiky Ivo Frolec. Košt doprovodí i pořad o výrobě slivovice na moravsko-slovenském pomezí nazvaný Pomáhat a pálit.
"Je to záležitost atraktivní, protože místních koštů je poměrně hodně, ale slovácký košt je vlastně super koštem. Vzejde z něj šampion Slovácka 2014," uvedl Frolec. První Slovácký košt se konal v roce 2011, když mezi 65 vzorky kralovala slivovice Josefa Urbánka z Bojkovic. Druhý ročník byl podle Frolce plánován na loňský rok. Kvůli dozvukům metanolové aféry a oslavám výročí 100 let od založení Slováckého muzea se ale uskuteční až letos.
Odborníci z muzea již od začátku roku dokumentují přípravy a průběhy jednotlivých místních koštů a hlavně shromažďují vítězné vzorky slivovice. Podle Frolce mezi lidmi zájem o pěstitelské pálení neklesá. Kvůli metanolové aféře si naopak více dávají pozor na to, aby pili kvalitní destiláty. "Úroda švestek byla dobrá, kvasu bylo hodně. A u pěstitelských pálenic je kvalita mnohdy vyšší než u těch průmyslových," mínil Frolec.
Cílem popularizace kvalitní slivovice
Občanské sdružení Společnost přátel slivovice České republiky vzniklo v roce 2011. Nyní má asi 35 členů, s dalšími stovkami příznivců ale spolupracuje. Cílem sdružení je popularizace kvalitní slivovice a dalších ovocných destilátů souvisejících s tradiční lidovou kulturou. "Vlastní pití je na posledních příčkách našeho zájmu. Sbíráme staré destiláty, recepty, lahve, k pálení nutné propriety, setkáváme se a debatujeme," popsal Frolec.
Sdružení také vydává svůj občasník, Lihové noviny, které jsou dostupné zdarma na jeho facebookových stránkách i na webu Slováckého muzea. Společnost se také podílela na vzniku Muzea lidových pálenic ve Vlčnově, kde jsou také archivovány vzorky vítězů Slováckého koštu. V muzeum lze vidět asi 30 většinou policií zabavených pálenic, mezi nimiž je od letoška také pálenice, kterou její majitel využíval v bytě panelového domu.