Dnes je úterý 29. dubna 2025., Svátek má Robert
Počasí dnes 20°C Polojasno

Vánoce v USA znamenají i miliony rozsvícených okrasných žárovek

22. 12. 2010 – 12:07 | Cestování | red | Diskuze:

Vánoce v USA znamenají i miliony rozsvícených okrasných žárovek
zdroj: tisková zpráva

Vánoce ve Spojených státech mimo jiné představují žně pro elektrárenské společnosti. Co největší a nejnápaditější světelná výzdoba patří k dobrému tónu nejen v ulicích měst, ale i na rodinných domech. Jejich obyvatelé dokonce v některých případech kvůli svátkům prosvítí nezanedbatelné částky.

Server Gizmodo.com třeba upozornil na rodinu Faucherových ze státu Delaware, která svou vánoční výzdobu budovala čtvrt století. V současnosti k osvětlení svého domu používá milion žárovek. Hodina svícení ji tak podle odhadů vyjde na 686 dolarů (13.000 korun). Pokud by Faucherovi nechali svou výzdobu rozsvícenou čtyři hodiny denně po dobu 30 dní, zaplatili by za elektřinu 82.320 dolarů (téměř 1,6 milionu korun). Kdyby používali úspornější LED žárovky, bylo by to asi 10.000 dolarů.

Na tento typ osvětlení podle webových stránek stanice CNN vsadila rodina z texaského Round Rocku, která na osvětlení také nešetřila. Její dům zdobí 14.260 úsporných LED žárovek, které spotřebovávají tak málo energie, že k jejich napájení stačí jedna zásuvka. Prodlužovací kabely k osvětlení jsou dlouhé půl kilometru. Lidé, kteří se na výzdobu dívají z aut, si také mohou na rádiu naladit frekvenci, na níž k ní hraje doprovodná hudba.

Světelné šílenství

Pokud ale někdo chce americké vánoční světelné šílenství prožít opravdu naplno, měl by se podle serveru AOL News vydat do Richmondu ve Virginii. "Lidé to tu s výzdobou opravdu přehánějí. Dělají to už desítky let. Stala se z toho sváteční turistická atrakce," uvedl Matt Burgess, který na své stránce TackyLightTour.com zaznamenává americké domy a čtvrti s nejdivočejší vánoční výzdobou.

Aby se na ni nějaký dům dostal, musí podle něj být vyzdobený nejméně 10.000 světly. Zdobení samotné je umění, podotýká Burgess. Někteří lidé při něm používají i nafukovací postavy a další pomůcky, základ je ale prý stále ve světlech. "Výzdoba skutečně odráží rodinu, která žije uvnitř domu," podotkl Burgess.

V každém případě to musí být lidé, kteří se podobně jako Faucherovi nebojí vysokých účtů za elektřinu. Podle Burgesse jsou na účtech mnoha lidí, kteří světelnou výzdobu nepodceňují, čtyřmístné částky. Někteří lidé pak jdou do ještě větších extrémů. Průměrný účet za elektřinu se přitom u rodinných domů pohybuje mezi 100 až 300 dolary měsíčně.

Santa v plném osvětlení

Přes všechna světla je ale stále hlavním symbolem Vánoc v USA vousatý a zavalitý Santa Claus. Dárky přináší o štědrovečerní noci. Na Boží hod ráno je pak děti i dospělí nacházejí u krbu nebo pod stromečkem, případně v Santově ponožce zavěšené někde poblíž. I když se rodiny zpravidla scházejí už na Štědrý den večer, skutečný svátek slaví až druhý den. Je to také jediné státem uznané volno za celé vánoční období.

Typická štědrovečerní večeře je prostší než například v Česku. Obvyklým jídlem bývá teplá šunka s bramborovou kaší. Možností je ale nepřeberné množství - liší se podle rodinných zvyklostí i místních obyčejů. K tradici patří také návštěvy kostela. Na Boží hod se pak obvykle podává pečený krocan, buď jako pozdní oběd nebo časnější večeře.

Zdroje:

Předchozí článek

Politolog Zbořil: Klaus se posunul do tajemné hybatelské zóny

Následující článek

Štědrý den: Na východě bude jaro, na západě Česka sníh vydrží