Ve Vladivostoku byl otevřen nejdelší zavěšený most světa. Stál 21 miliard


Ve Vladivostoku byl dnes pro veřejnou dopravu otevřen nejdelší zavěšený most světa, který spojuje pevninu s ostrovem Russkij. Most přes průliv Východní Bospor byl postaven v rámci přípravy na zářijový summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

zdroj: Archiv

Stavba je dlouhá 3100 metrů. Světovým unikátem je podle stavbařů střední zavěšená část, která je svou délkou 1104 metrů nejdelší na světě. S pilíři vysokými 320 metrů se most stal zároveň druhým nejvyšším mostem podle výšky mostní konstrukce za jihofrancouzským Viaduktem Millau (343 metrů). Na stavbu mostu, jehož cena přesáhla 28 miliard rublů (17,5 miliardy korun), bylo použito celkem 54 kilometrů lan.

Most byl slavnostně otevřen pro zkušební provoz za účasti ruského premiéra Dmitrije Medveděva již 2. července, v den výročí založení Vladivostoku, ale den na to byl opět uzavřen. Jeho dnešní otevření bylo podle médií krátce před slavnostním aktem ohroženo technickými problémy, ty se ale nakonec podařilo vyřešit. Jako jeden z prvních se po mostu projel Medveděv.

Poplatky se využívat nebudou

Provoz po mostě bude pro všechny druhy dopravy. Nebudou na něj ale mít přístup chodci. Jestli bude otevřena stezka pro cyklisty, není zatím jasné. Rozhodnuto ale bylo, že poplatky za jeho využití se vybírat nebudou.

Podle pravidel silničního provozu se na mostě nebude smět zastavovat. Předpokládá se, že někteří řidiči se budou snažit zpomalit, aby si mohli vyfotit unikátní stavbu, a proto bylo rozhodnuto omezit rychlostní režim na mostě na 40 kilometrů v hodině. Doprava přes most se bude zastavovat jen v krajních případech, například pokud bude rychlost větru překračovat 30 metrů za sekundu.

Stavba je součástí soustavy tří velkých mostů, které budou propojovat místní letiště s městskou aglomerací. Mosty jsou pak částí městské magistrály, která se má v budoucnu stát komunikační páteří víc než půlmilionového Vladivostoku.

reklama

čtete dále

 • Olympiáda dělá z centra Londýna město duchů

  Olympiáda dělá z centra Londýna město duchů

  1.8.2012 09:16 – Do světa 0

  Olympiáda a varování před přetíženým dopravním systémem vedly k tomu, že do divadel, obchodů a hotelů v centrálním Londýně přichází méně lidí než jindy a jsou pochyby, zda hry přinesou metropoli krátkodobě finanční přínos. Britský premiér David Cameron v pondělí demonstroval svou důvěru v londýnskou hromadnou dopravu a vyrazil do olympijského parku metrem. více

 • Vyrážíte na dovolenou? Na německých silnicích hrozí "megazácpy"

  Vyrážíte na dovolenou? Na německých silnicích hrozí "megazácpy"

  31.7.2012 13:13 – Do světa 0

  VIDEO. Nejhorší víkend na cestování v letošní letní sezoně očekává německý autoklub ADAC v závěru týdne na dálnicích v Německu. Na kolony a zdržení se mají řidiči připravit zejména na jihu země kvůli začínajícím prázdninám v lidnatém Bavorsku. Domů se budou také vracet tisíce dovolenkářů ze sedmi spolkových zemích, kde letní volno naopak končí. více

 • Národní park Kornati byl úkrytem pirátů

  Národní park Kornati byl úkrytem pirátů

  30.7.2012 12:09 – Do světa 0

  Kde se park může pyšnit 89 ostrovy? U nás nikde, ale v Chorvatsku ano! Pojďme společně navštívit národní park Kornati a podívat se, jaké přírodní krásy ukrývá. více

 • Památky chorvatského Splitu vás doslova pohltí!

  Památky chorvatského Splitu vás doslova pohltí!

  27.7.2012 18:08 – Zajímavosti 0

  Jste typ lidí, kteří o dovolené navštěvují památky? Pak nevynechejte Split ve střední Dalmácii. Pojďme se společně podívat, co ukrývá. více