Z chatrčí do mrakodrapů
9. 2. 2011 – 8:43 | Cestování | red | Diskuze:

Spojené arabské emiráty ještě před půlstoletím byly zemí chatrčí a nekonečného písku z pouště Rub al-Khálí. Dnes platí za symbol luxusu, okázalosti, komerce a obchodu. Stále více turistů sem míří i z Česka.
Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur tam v loňském roce cestovalo přibližně 25.000 českých návštěvníků. Polovina z nich jako turisté a polovina obchodně . Nejoblíbenější u Čechů je přímo emirát Dubaj. Hned po něm pak vzdálenější, ale o to levnější Rás al-Chajma.
Nulová kriminalita
Kromě divokého rozvoje láká turisty do země i stabilní bezpečnostní situace a téměř nulová kriminalita. "V zemi vládne dědičná absolutní monarchie. Každý sebemenší přestupek je bedlivě policií sledován a tvrdými postihy trestán," řekl viceprezident a mluvčí asociace Okamura s tím, že například krádež bývá i v dnešní době stále trestána useknutím ruky.
Za násilné trestné činy není výjimkou bičování či kamenování. "Tyto tresty se ale už několik let neprovádějí na cizincích, kteří nejsou muslimové," doplnil. Právě proto se turisté ani v nejmenším nemusejí obávat jinde častých kapesních krádeží a už vůbec ne loupežného přepadení.
Pozor na kozy
Na pozoru by se ale v emirátech měli být řidiči. Draze může pro ně totiž může skončit i srážka s velbloudem či kozou. Zvířata jsou mezi místními velmi ceněna a jejich majitel může po škůdci žádat vysoké odškodné.
"Ano někdy se nehoda stane, ale vše je většinou pod kontrolou. Máme pro tyto případy pojištění," uvedl Mamún Ibráhím z dubajské cestovní kanceláře Bin Majid Tours.
Kromě dovolené u moře se šejkové z emirátů snaží turisty přilákat hlavně divokým stavebním boomem. Téměř vše, co se v SAE nyní staví, by mělo být největší, nejdelší, nejvyšší či by mělo mít nějaké jiné nej.
Je zde tak nejvyšší budova světa, největší nákupní středisko, které by pojalo víc jak 200 fotbalových hřišť, a nabízí 1200 obchodů. Kromě toho i největší akvárium na světě či hokejová hala.
Umělé ostrovy
V poušti rostou celá nová města či se rychle rozšiřují ta stávající. Aby se prodloužilo pobřeží, nechávají vládcové budovat umělé ostrovy. Na prvním se už bydlí a nemovitosti zde zakoupila řada světových celebrit.
Šejkové si totiž uvědomují, že finanční zdroje ukryté v nerostných surovinách nejsou neomezené. V některých emirátech dokonce už těžbu ropy omezili a zásoby odhadují na pouhých 20 let.
Dynamicky se rozvíjející země se proto dnes snaží být na příjmech z ropy nezávislá. Naopak se orientuje na světový obchod a turistický ruch. Cílem je přitáhnout do emirátů co největší počet turistů a obchodníků.